امروز : جمعه 23 سپتامبر 2016
تاریخ : 2016/09/23 - 17:32 ذخیره فایل ارسال به دوستان

آمریکا همه تعهدات برجامی خود را انجام داده است

به گزارش خبرنگار جوان فردا javanefarda.ir به نقل از گروه بین‌الملل: سحر نوروززاده سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید صدور مجوز صادرات هواپیماها ربطی به سفر روحانی به نیویورک نداشته ولی به هرحال بهتر است دولت ایران از این پرنده‌های آهنین «درست» استفاده کند.

%d9%86%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%b2%d8%b2%d8%a7%d8%af%d9%87

سخنگوی فارسی‌زبان جدید وزارتخارجه آمریکا:
آمریکا همه تعهدات برجامی خود را انجام داده است
کد مطلب : ۱۱۶۶۸۴
به گزارش خبرنگار جوان فردا  javanefarda.ir به نقل از گروه بین‌الملل فارس: سحر نوروززاده سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید صدور مجوز صادرات هواپیماها ربطی به سفر روحانی به نیویورک نداشته ولی به هرحال بهتر است دولت ایران از این پرنده‌های آهنین «درست» استفاده کند.
آمریکا همه تعهدات برجامی خود را انجام داده است
سخنگوی فارسی‌زبان جدید وزارت خارجه آمریکا ساعتی پس از گلایه «حسن روحانی» از تعلل آمریکایی‌ها در اجرای برجام، پاسخ وی را داد. مجری صدای آمریکا از نوروززاده پرسید که «آقای روحانی گفتند واشنگتن در اجرای تعهدات برجامی تعلل دارد؛ آیا از این نگرانی‌های دولت ایران آگاهید و آیا برنامه‌ای برای برطرف کردن این نگرانی ها دارید؟»

سخنگوی ۳۴ ساله آمریکایی‌ها پاسخ رئیس‌جمهور ایران را داد و گفت: «باید تأکید کنم که آمریکا همه تعهدات برجامی خود را انجام داده است.» خانم سخنگو ادامه داد: « … ولی با همکاری ۵ علاوه بر یک و ایران تلاشهایمان را ادامه می‌دهیم و تیم‌هایی از وزارت خارجه و وزارت خزانه‌داری با شرکت‌های بین‌المللی در تماس‌اند تا روشن کنند که لغو تحریم‌ها یعنی چه و ما از تجارت مجاز با ایران جلوگیری نمی‌کنیم.»

مجری صدای آمریکا به همزمان شدن اعلام خبر صدور مجوز ۱۷ فروند ایرباس و چند فروند بوئینگ به ایران با حضور روحانی در نیویورک هم اشاره کرد و پرسید که آیا این کار «از قبل برنامه‌ریزی شده و هدفمند بود؟» نوروززاده پاسخ داد: «نه، از قبل برنامه‌ریزی نشده بود ولی حل مسائل فنی زمان‌بر بود.» سخنگو به شکسته شدن تابوی مذاکره مستقیم و علنی با آمریکا در ضمن مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و با ربط دادن آن به بحث فروش هواپیما به ایران گفت: «این یکی از تعهدات آمریکا بر اساس برجام بود و یک اتفاق تاریخی است چون یک تابوی دیگری شکسته شد چون چند دهه است این دو شرکت چنین فروشی به ایران نداشته‌اند.»

نوروززاده که ایرانی- آمریکایی است و از سال ۲۰۰۵ کار خود را در پنتاگون به عنوان یک تحلیل‌گر آغاز کرده، برای دولت ایران در خصوص نحوه استفاده از هواپیماها و آسایش ملت ایران توصیه‌هایی داشت و گفت: «امیدواریم دولت ایران از این فرصت استفاده کند و با استفاده درست از این هواپیماهای مسافربری، باعث ایجاد بهبود در زندگی روزمره مردم ایران شود و باعث شود که مردم ایران استفاده خوبی از این هواپیماها کنند.»

راس: گمان نمی‌کنم برجام شکست‌خورده باشد
دنیس راس مشاور سابق اوباما و یکی از شخصیت هایی کلیدی در دولت احتمالی هیلاری کلینتون در مصاحبه ای با روزنامه واشنگتن پست با بیان اینکه برجام شکست نخورده است گفت: آمریکا هنوز به سه هدف اصلی اش در پسا برجام دست پیدا نکرده و کلینتون در صورت انتخاب باید در سیاست هایش تغییراتی ایجاد کند.

دنیس راس در مصاحبه با واشنگتن پست در خصوص اینکه آیا از وقایعی که در پی امضای برجام اتفاق افتاده است متعجب شده یا نه؟ مدعی شد: رک و راست باید بگویم از آنچه در سال گذشته رخ داده تعحبی نکردم. ایران همیشه به دنبال لغو تحریم‌ها بود. در عوض ایران خود را آماده به تعویق انداختن بلندپروازی‌های هسته‌ای‌اش بود هرچند قرار نبود این بلند‌پروازی‌هایش را تسلیم کند.

وی با بیان اینکه در برجام ایرانی‌ها تعهد داده‌اند که هیچ گاه سراغ بمب هسته‌ای نروند، گفت: در برجام پذیرفته شده است که ایران پایگاه صنایع هسته‌ای‌اش را داشته باشند. بعد از ۱۵ سال آنها همچنان گزینه سلاح هسته‌ای را حفظ خواهند کرد. آنها ظرفیت‌هایشان را حفظ می‌کنند و گزینه‌هایشان را نیز در اختیار دارند. آنچه ما به دست آورده‌ایم زمان است. ما ده تا ۱۵ سال زمان خریدیم.

مشاور سابق اوباما در پاسخ به این سوال که آیا او فکر می‌کند برجام شکست خورده است یا نه؟ گفت: من گمان نمی‌کنم برجام شکست خورده باشد اما همیشه باید نقص‌های آن را در نظر داشته باشیم. این توافق راه ایران به سمت بمب هسته‌ای را تا ۱۵ سال به تعویق انداخته است. راس به سه هدف آمریکا در پسابرجام اشاره کرد و گفت: اول اینکه باید روشن کنیم ما قرار نیست در مقابل تلاش برای دستیابی به سلاح مسامحه کنیم و اگر آنها تعهداتشان را زیر پا بگذارند و به سمت بمب و توسعه سلاح‌های اتمی حرکت کنند ما پاسخ نظامی خواهیم داد.

او ادامه داد: دوم اینکه اجرای توافق منوط به این است که مطمئن باشیم حتی برای نقض‌های ناچیز تعهدات هزینه‌های درخور را به آنها تحمیل خواهیم کرد. سوم اینکه هزینه ایرانی‌ها برای اقداماتی که به بی‌ثباتی در منطقه ختم می‌شود افزایش دهیم. مشاور سابق اوباما مدعی شد هیچ یک از این اهداف هنوز به دست نیامده اما امید می‌رود که هیلاری کلینتون بتواند با تغییراتی در سیاست‌هایش این دستاوردها را کسب کند.

ارسال دیدگاه