اوباما انسداد دارایی های ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد

متن کامل منتشر شده از سوی کاخ سفید در مورد فرمان رئیس جمهوری آمریکا در خصوص تمدید وضعیت اضطراری رابطه با ایران به‌شرح زیر است:

با تمدید وضعیت اضطراری
اوباما انسداد دارایی های ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد
اوباما انسداد دارایی های ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرددولت بهار: فرمان اجرایی شماره ۱۲۱۷۰ را جیمی کارتر، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در نوامبر سال ۱۹۷۹ و در پی اشغال لانه جاسوسی آمریکا در ایران صادر کرد. این فرمان تمامی دارایی‌های دولت ایران در آمریکا را مسدود می‌کند.

به گزارش دولت بهار به نقل از رسانه‌های آمریکایی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه وضعیت اضطراری رابطه با ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

اوباما در نامه‌ای به رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رئیس مجلس سنا با بیان اینکه «رابطه با ایران هنوز عادی نشده» خاطرنشان می‌کند: «ضروری است که وضعیت اضطرار ملی اعلام شده در فرمان اجرایی شماره ۱۲۱۷۰، در رابطه با ایران تمدید شود».

فرمان اجرایی شماره ۱۲۱۷۰ را جیمی کارتر، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در نوامبر سال ۱۹۷۹ و در پی اشغال لانه جاسوسی آمریکا در ایران صادر کرد. این فرمان تمامی دارایی‌های دولت ایران در آمریکا را مسدود می‌کند.

کارتر در بیانیه فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ نوشته بود: «من، جیمی کارتر، رئیس‌جمهور ایالات متحده، به این نتیجه رسیده‌ام که اوضاع ایران تهدیدی خارق‌العاده و غیرعادی علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده شکل داده و در نتیجه برای رویارویی با این تهدید، وضعیت اضطراری ملی اعلام می‌کنم».

در این فرمان آمده است: «بدین‌وسیله دستور می‌دهم تمام دارایی‌ها و منافع تحت مالکیت دولت ایران، تشکیلات وابسته و مجموعه‌های تحت کنترل آن و همین طور بانک مرکزی ایران که در قلمروی قضایی ایالات متحده قرار دارد یا در اختیار افراد تحت حوزه قضایی ایالات متحده هستند یا قرار می‌گیرند، مسدود شود».

بند ۲۰۲ (د) قانون موسوم به «اضطرار ملی»، مصوب کنگره آمریکا نسبت به امکان پایان یافتن خودکار وضعیت اضطراری ملی ایالات متحده با سایر کشورها تصریح کرده است، مگر اینکه طی ۹۰ روز پیش از تاریخ سالروز اعلام آن، رئیس جمهوری با انتشار اعلانی در روزنامه رسمی فدرال و انتقال آن به کنگره اعلام کند که (وضعیت) اضطراری فراتر از تاریخ سالروز آن ادامه یابد.

متن کامل منتشر شده از سوی کاخ سفید در مورد فرمان رئیس جمهوری آمریکا در خصوص تمدید وضعیت اضطراری رابطه با ایران به‌شرح زیر است:

تمدید وضعیت اضطراری ملی در خصوص ایران

در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹، با فرمان اجرایی شماره ۱۲۱۷۰، رئیس جمهوری وضعیت اضطراری ملی در خصوص ایران را اعلام کرد و پیرو قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی (به‌شماره ۵۰ یو.اِس.سی. ۱۷۰۱-۱۷۰۶)، برای رسیدگی به تهدیدهای غیرمعمول و فوق‌العاده نسبت به امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا که ناشی از وضعیت ایران است، گام‌های مرتبط اتخاذ شده‌اند. روابط ما با ایران همچنان به وضعیت عادی بازنگشته است، و فرآیند اجرای توافق با ایران مورخ ۹ ژانویه سال ۱۹۸۱ همچنان جاری است، به این دلیل، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در تاریخ ۱۴ نوامبر سال ۱۹۷۹، باید فراتر (پس) از تاریخ ۱۴ نوامبر سال ۲۰۱۵ ادامه یابد، بنابراین، طبق بخش ۲۰۲ (د) قانون وضعیت‌های اضطراری ملی (۵۰ یو.اِس.سی. ۱۶۲۲/د) من وضعیت اضطراری ملی در خصوص ایران، مذکور در فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ را برای یک سال دیگر تمدید می‌کنم.

این اعلان باید در روزنامه رسمی فدرال منتشر و به کنگره منتقل شود.

باراک اوباما

متن نامه رئیس‌جمهوری (آمریکا) به رئیس مجلس نمایندگان و رئیس سنا

۱۰ نوامبر سال ۲۰۱۵

جناب رئیس مجلس نمایندگان: (جناب رئیس سنا)

بخش ۲۰۲ (د) قانون وضعیت‌های اضطراری ملی (۵۰ یو.اِس.سی. ۱۶۲۲/د) امکان پایان یافتن خودکار وضعیت اضطراری ملی را فراهم می‌کند مگر اینکه طی ۹۰ روز پیش از تاریخ سالروز اعلام آن، رئیس جمهوری با انتشار اعلانی در روزنامه رسمی فدرال و انتقال آن به کنگره اعلام کند که (وضعیت) اضطراری فراتر از تاریخ سالروز آن ادامه یابد. طبق این امکان، من اعلان ضمیمه شده را به روزنامه رسمی فدرال برای انتشار فرستادم که در آن بیان شده است وضعیت اضطراری ملی در خصوص ایران که در فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ مورخ ۱۴ نوامبر سال ۱۹۷۹ اعلام شده بود فراتر (پس) از ۱۴ نوامبر سال ۲۰۱۵ ادامه می‌یابد.

روابط ما با ایران به حالت عادی بازنگشته است، و فرآیند اجرای توافق با ایران، مورخ ۱۹ ژانویه سال ۱۹۸۱ همچنان جاری است. به این دلیل، من به اطمینان رسیده‌ام که تمدید وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ در خصوص ایران، ضروری است.

با احترام