کرملین هشدار اقتصادی به ترکیه را تکرار کرد

خش های تجاری و بازرگانی ترکیه مرتبط با فعالیت های اقتصادی در روسیه نگران ادامه وضعیت کنونی هستند.

۸۱۸۵۶۷۰۱-۷۰۳۳۴۶۴۸

کرملین هشدار اقتصادی به ترکیه را تکرار کرد
«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین مقر ریاست جمهوری روسیه با اشاره به تاثیر محدودیت های اقتصادی و سیاسی مسکو علیه آنکارا در واکنش به ساقط شدن جنگنده روسی، گفت: بخش های تجاری و بازرگانی ترکیه مرتبط با فعالیت های اقتصادی در روسیه نگران ادامه وضعیت کنونی هستند.
[کرملین هشدار اقتصادی به ترکیه را تکرار کرد]

به گزارش خبرنگارجوان فردابه نقل از ایرنا، پسکوف پس از سخنان اخیر «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه که درخواست روسیه را برای عذرخواهی از اقدام سه شنبه گذشته در ساقط کردن جنگنده روسی بر فراز سوریه رد کرد، امروز (شنبه) اظهار کرد: پیام های زیادی از سازمان های اجتماعی – اقتصادی ترکیه در روسیه از جمله انجمن بازرگانان ترک مقیم دریافت می کنیم که زنگ خطر در باره فعالیت های خود را به صدا در آورده اند.
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه با شبکه خبری «روسیه ۲۴» افزود: بخش های اقتصادی ترکیه که نگران وضعیت خود هستند، نمی توانند پاسخی برای این پرسش بیابند که اردوغان چرا اقدام ضد روسی اخیر را انجام داد؟ زیرا این دسیسه جویی به نفع ناتو، روسیه یا ترکیه نیست.
روسیه از سه شنبه گذشته افزون بر لغو دو نشست برنامه ریزی شده سران و وزیران خارجه ترکیه که یکی از اهداف آن ها برنامه ریزی برای رساندن روابط اقتصادی از ۳۰ میلیارد دلار کنونی به سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۵ بود، روابط نظامی دوجانبه را قطع و واردات بسیاری از اقلام و محصولات کشاورزی را از ترکیه متوقف کرده است.
بررسی توقف سرمایه گذاری روسیه در اجرای نیروگاه اتمی ‘آق قویو’ و طرح خط لوله گاز ‘جریان ترک’ از دیگر برنامه های اعلامی مسکو علیه آنکارا است.
همچنین قرار است بخش های اقتصادی و اجتماعی روسیه مجموعه برنامه های خود را برای توقف همکاری های بازرگانی، صنعتی و خانه سازی با ترکیه به دولت کشورشان ارائه کنند.
پسکوف همچنین درباره اخبار و اطلاعات انتشار یافته در زمینه همکاری ترکیه در تجارت چند میلیارد دلاری نفتی با داعش از منابع سوریه و عراق، گفت: روسیه اطلاعاتی در مورد علاقه پسر رئیس جمهوری ترکیه به تجارت نفتی در اختیار دارد.
مسکو از سازمان ملل خواسته است تا گزارش کاملی در باره تجارت نفتی داعش، خریداران و همچنین مسیر انتقال و کشورهای دریافت کننده به شورای امنیت این سازمان ارائه دهد.
آنکارا بارها متهم شده است در برابر اقدام های گسترده شرکت ها و بازرگانان این کشور، خریداران غربی نفت داعش، استفاده از خاک این کشور برای انتقال محموله های نفتی و تصفیه نفت خام در پالایشگاه ها سکوت می کند.
«محمدعلی ادیب اوغلو» نماینده سابق حزب جمهوریخواه در مجلس ترکیه در این باره گفته است: یکی از بزرگترین منابع تامین نیازهای مالی تروریست ها، بویژه داعش، فروش نفت است که با همکاری افراد نزدیک به برخی از بلندپایه ترین مقام های اقلیم کردستان عراق و در چارچوب منافع شرکت های آمریکایی، روانه ترکیه می شود.
«جان کریاکو» مامور سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) نیز در این باره گفت: داعش با برقرار کردن خط لوله انتقال نفت از عراق به ترکیه، درآمد سرشاری کسب می کند. داعش توانسته با ایجاد ارتباط بین منابع نفتی اشغال شده در عراق و خاک ترکیه، تجارت نفتی خود را با خریداران نفت گسترش دهد.