امروز : یکشنبه 13 دسامبر 2015
تاریخ : 2015/12/13 - 11:44 ذخیره فایل ارسال به دوستان

جهانگیری: سرعت پیشرفت کشور در پسا تحریم/

رنامه ششم با اقتصاد مقاومتی منطبق است

جهانگیری

جهانگیری: سرعت پیشرفت کشور در پسا تحریم/برنامه ششم با اقتصاد مقاومتی منطبق است
به گزارش خبرنگارجوان فردا به نقل ازایرنا- معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که برنامه ششم می بایست منطبق بر اقتصاد مقاومتی باشد، گفت: دولت مصمم است بعد از لغو تحریم ها، پیشرفت کشور سرعت بیشتری بگیرد که اقتصاد مقاومتی سیاستی شاخص در دوران پساتحریم خواهد بود.
[جهانگیری: سرعت پیشرفت کشور در پسا تحریم/برنامه ششم با اقتصاد مقاومتی منطبق است]

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری در دوازدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی نمونه ای بارز و بسیار خوبی از اقتصاد مقاومتی است.
جهانگیری از مطرح شدن برنامه ششم اقتصادی در یکی، دو هفته آینده در هیات دولت خبر داد.
وی با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی گفت: در شرایط جدید بازار ایران نباید بازاری مصرفی باشد.
معاون رئیس جمهوری افزود: این به این معنا نیست که واردات و مصرف کالاهای مورد نیاز را ممنوع می کنیم بلکه شرکت ها می توانند در یک چارچوب مشخص سرمایه گذاری و از بازار بزرگ ۸۰ میلیونی ایران استفاده کنند.
جهانگیری ایجاد شغل، توسعه رفاه و افزایش اقتدار اقتصادی مردم ایران را از برنامه های ۱۰ سال آینده نام برد و گفت: ایران کشوری استثنایی است.
وی با بیان موقعیت نفت و گاز، معادن، موقعیت جغرافیایی، جمعیت، نیروی تحصیلکرده جوان کشور و زیرساخت های صنعتی و اقتصادی گفت: این شرایط ایران را از هر منظر یک کشور استثنایی کرده که در آینده قادر است نه تنها مشکلات خود را حل کند بلکه در دنیا گره گشای مشکلات باشد.
در این همایش وزیر نفت، وزیر امور خارجه و تعداد ۹۷ شرکت برتر فعال پتروشیمی جهان از ۲۵ کشور در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما به مدت ۲ روز برگزار می شود.
علاوه بر شرکت های خارجی، تعداد زیادی شرکت ایرانی هم در این همایش بین المللی شرکت دارند.

**تعهد به رشد ۶ درصدی اقتصاد در برنامه ششم
جهانگیری ادامه داد: در برنامه ششم اقتصاد کشور ما متعهد شدیم که باید رشد اقتصادی کشور ۶ درصد باشد، هر چند که این امر نیازمند سرمایه گذاری سالانه ۹۰۰ هزار میلیارد تومان است.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به این که انتظارات انباشته مردم طی سال های تحریم به سرعت بالا رفته است، گفت: اکنون مردم انتظار دارند که پس از لغو تحریم ها نسبت به مشکلات اقتصادی گام های بلندی برداشته شود.
جهانگیری تصریح کرد: دولت مصمم است گام های بلندی را بدارد، اما عده ای برای اینکه نگذارند شیرینی لغو تحریم ها به کام مردم برسد، کارشکنی هایی می کنند اما ما تمام تلاش خود را در این راستا انجام می دهیم.

**از عملکرد برخی شرکت های خارجی در دوران تحریم ناراضی هستیم/شرکت ها در انتخاب شرکا توجه کنند
وی با بیان این که می بایست از توانمندی ها و ظرفیت های داخلی استفاده شود، گفت: تجربه تحریم ها به ما نشان داده که در انتخاب شرکا دقت نظر بیشتری داشته باشیم زیرا از عملکرد برخی از شرکت ها در دوران تحریم ناراضی هستیم. از دوستان و شرکت های داخلی انتظار داریم که در انتخاب شرکا به این موضوع توجه کنند.
معاون اول رئیس جمهوری در ادامه به پنج رویکرد اصلی در سیاست اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: پنج رویکرد اصلی در سیاست اقتصاد مقاومتی گفته شده که باید تمامی دستگاه ها و شرکت ها آنها را مد نظر داشته باشند، زیرا اگر فاقد این رویکردها باشند دچار مشکل خواهند شد.
وی افزود:مهمترین این رویکردها در سیاست اقتصاد مقاومتی عبارت است از رویکرد درون زایی، برون گرایی، عدالت بنیانی، مردمی کردن اقتصاد و دانش بنیانی .
جهانگیری با بیان این که صنعت پتروشیمی کشور این پنج رویکرد اقتصاد مقاومتی را داراست، تصریح کرد: قبل از تحریم ها سالانه ۵۹۰ هزار شغل در کشور ایجاد شده که متأسفانه در دهه گذشته خالص شغل ایجاد شده ۱۴ الی ۵۰ هزار شغل یعنی در مقایسه با قبل در حد صفر است.
وی اظهار کرد: اکنون با توجه به روند نزولی وضعیت رفاهی مردم و کاهش درآمد سرانه ۱۵ درصدی شهری و ۲۵ درصدی روستایی انتظار داریم که در ۱۰ سال آینده افزایش رفاه، درآمد سرانه و ایجاد شغل که در مأموریت اقتصادی ایران پیش بینی شده است، افزایش یابد.
معاون اول رئیس جمهوری به رشد اقتصادی ۶ درصدی در برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: در واقع بر اساس روال گذشته رشد اقتصادی هشت درصدی در برنامه ششم دور از دسترس است، اما ما خود را متعهد کرده ایم که در برنامه ششم اقتصادی کشور می بایست رشد ۶ درصدی داشته باشیم.
جهانگیری افزود: لازمه این امر سرمایه گذاری سالانه ۹۰۰ هزار میلیارد تومان است و حال بخش خصوصی، نهاده های عمومی و شرکت های خارجی باید طی این مدت سرمایه گذاری کافی در این زمینه را انجام دهند.
وی ادامه داد: ایران می تواند در تأمین انرژی دنیا سهم جدی را ایفا کند؛ ایران هنوز وارد حوزه جدید فروش نفت نشده است زیرا با لغو تحریم ها آمادگی تولید نفت ظرف چند ماه به دوران قبل از تحریم ها باز خواهد گشت.
**قیمت های جدید خوراک پتروشیمی ارائه خواهد شد
معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که باید دغدغه های سرمایه گذاران داخلی و خارجی را بر طرف کرد، گفت: آیین نامه های جدیدی در مورد قیمت های جدید خوراک پتروشیمی تصویب شده که توسط وزیر نفت بزودی اعلام خواهد شد.
جهانگیری ادامه داد: صنعت پتروشیمی در جاسک و چابهار می بایست به عنوان کانون اصلی توسعه لحاظ شود زیرا این مناطق معاف از مالیات هستند و می توانند ارزش افزوده و درآمد ارزی بالایی را برای کشور ایجاد کنند.
وی تکمیل زنجیره ارزش را به عنوان مهمترین موضوع در این صنعت نام برد و گفت: برای تکمیل آن باید این زنجیره در پایین دست هم شکل گیرد.

ارسال دیدگاه