امروز : چهار شنبه 16 آگوست 2017
تاریخ : 2017/08/16 - 3:29 ذخیره فایل ارسال به دوستان

روحانی: علاقه‌مند بودم سه وزیر زن معرفی کنم، اما نشد!

جوان فردا: روحانی گفت: الان که ملت با اکثریت قاطع اعتدال را برگزیده من خود را به تحقق آن برنامه‌ها متعهد می‌دانم و حراست از حقوق همه مردم (چه آنها که به من رای دادند چه آنها که دیگری را انتخاب کردند) وظیفه خود می‌دانم و برای تامین آزادی، امنیت و پیشرفت از همه نخبگان و صاحب‌نظران و اقشار مردم در کشور مدد می‌جویم. کار امروز شروع یک همکاری چهارساله خواهد بود.

روحانی: علاقه‌مند بودم سه وزیر زن معرفی کنم، اما نشد!

گروه سیاسی: رئیس‌جمهور تاکید کرد: برای تامین آزادی، امنیت و پیشرفت از همه نخبگان و صاحب‌نظران و اقشار مردم در کشور مدد می‌جویم. کار امروز شروع یک همکاری چهارساله خواهد بود.
روحانی: علاقه‌مند بودم سه وزیر زن معرفی کنم، اما نشد!
به گزارش جوان فردا به نقل از  ایلنا، حجت‌الاسلام روحانی در جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی با حضور در صحن مجلس عنوان کرد: خداوند بزرگ را شاکرم که بار دیگر پاداش چهار سال تلاش صادقانه به مردم را از طریق رای ملت توفیق مجددی برای خدمت به آرمان‌های اسلام و انقلاب اسلامی و عظمت ایران قرار داد.

او افزود: به ساحت امام زمان درود و سلام می‌فرستم که با عنایات خاصه خود این ملت مومن را در حمایت خود قرار داد و از مردم بیدار و غیور ایران سپاسگذارم که با حضور آگاهانه خود در انتخابات ۹۶ از سویی امنیت ملی را تضمین کردند و بر اعتبار صندوق رای به عنوان شاخص وحدت پای فشردند و از رهبری فهیم تشکر می‌کنم که همواره با رهنمود خود از استقلال کشور و آزادی مردم حراست کرده و از دولت جمهوری اسلامی در مسیر خدمت به مردم حمایت کردند .
مراسم تحلیف نمادی از همدلی میان ارکان نظام و نمودی از جایگاه بین‌المللی ایران بود

رئیس‌جمهور تاکید کرد: لازم می‌دانم بابت مهمان‌نوازی مجلس در مراسم روز تحلیف از رئیس مجلس، هیات رئیسه و همه نمایندگان تشکر کنم. مراسم تحلیف نمادی از همدلی میان ارکان نظام و نمودی از جایگاه بین‌المللی ایران بود. انتخابات ۹۶ که با حضور پرشور مردم برگزار شد، علاوه بر تجلی اصل مردم‌سالاری دینی در جامعه جوان ایران، ۳۹ سال بعد از انقلاب فرصتی فراهم کرد که مردم در میان رویکردها آگاهانه به داوری بنشینند و به برنامه رئیس‌جمهور منتخب رای دهند.
کار امروز شروع یک همکاری چهارساله خواهد بود
روحانی گفت: الان که ملت با اکثریت قاطع اعتدال را برگزیده من خود را به تحقق آن برنامه‌ها متعهد می‌دانم و حراست از حقوق همه مردم (چه آنها که به من رای دادند چه آنها که دیگری را انتخاب کردند) وظیفه خود می‌دانم و برای تامین آزادی، امنیت و پیشرفت از همه نخبگان و صاحب‌نظران و اقشار مردم در کشور مدد می‌جویم. کار امروز شروع یک همکاری چهارساله خواهد بود.
رئیس جمهور و نمایندگان وظیفه مشترک برای تحقق خواست مردم دارند
رئیس جمهور با بیان اینکه نقش نمایندگان، نقشی ویژه و تعیین‌کننده است، خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس وظیفه‌ای مشترک برای تحقق خواست مردم دارند. این وظیفه مشترک هم در انتخاب وزرا و هم در فراهم کردن فضای حقوقی و عملی اقدام و عمل خواهد بود.
مسائل اصلی کشور با همدلی و همکاری سه قوه حل می‌شود
روحانی با بیان اینکه کاری را که امروز آغاز می‌کنیم شروع یک همکاری چهار ساله خواهد بود، ابراز داشت: وزیرانی که با معرفی رئیس‌جمهور و رای اعتماد نمایندگان بار مسئولیت اداره کشور را بردوش می‌گیرند، باید اطمینان داشته باشند که در مسیر خدمت از حمایت و همکاری مجلس برخوردار خواهند بود و همچنان که رهبری بارها تاکید کرده است مسائل اصلی کشور تنها با همدلی و همکاری سه قوه و دیگر نهاهای کشور حل خواهد شد.
امروز کسی از انزوا، آشفتگی اقتصادی، تورم و توقف اشتغال‌زایی سخن نمی‌گوید
او تاکید کرد: امروز با لطف خدا و همت مردم برخی از چالش‌های سال ۹۲ را پشت سر گذاشته و امیدوارتر و تواناتر از گذشته، آماده تدبیر و عبور از چالش‌های بزرگ پیش‌رو هستیم. امروز کسی دیگر نمی‌تواند از انزوای ایران و ائتلاف جهانی علیه ملت ایران سخن بگوید. کسی امروز نمی‌تواند از آشفتگی اقتصادی، تورم چهل درصدی، کاهش تولید ملی و توقف اشتغال‌زایی سخن بگوید.
دولت می‌خواهد در ۴ سال دوم خود به اصلاح امور اقتصادی بپردازد
رئیس دولت دوازدهم با اشاره به انتخابات ۲۹ اردیبشهت گفت: امروز دولت با اعتماد روزافزون مردم که در رای سیاسی و عمل اقتصادی تجلی یافته است معتقد است این سرمایه اجتماعی می‌تواند به پشتوانه حرکات اقتصادی و شکوفایی فرهنگی تبدیل شود.
او ادامه داد: راه درازی مانده است تا رسیدن به زندگی شایسته برای این مردم سربلند در خانواده جهانی باید گام‌های بلندی را برداریم.
روحانی تاکید کرد: دولت تدبیر و امید می‌خواهد در ۴ سال دوم خود به اصلاح امور اقتصادی بپردازد که به کمک صمیمانه و صبورانه مجلس و قوه قضائیه نیازمند است. دولت دوازدهم برای هماهنگی هر چه بیشتر از محیط زیست گرفته تا سیاست خارجی، مدیریت اقتصادی و هر آن چه در سرنوشت مردم تاثیر می‌گذارد با دو قوه دیگر بایدهماهنگی داشته باشد
تصمیمات ما بر مبنای خردجمعی خواهد بود
او با اشاره به این که روند تصمیم‌گیری همت همه‌جانبه می‌خواهد، گفت: دولت دوازدهم نظارت دقیقی بر امور خواهد داشت. با شفافیت بر دستگاهای دولتی زمینه رقابت را فراهم خواهد کرد.
رئیس دولت دوازدهم در ادامه با اشاره به برنامه‌های دور دوم دولت تدبیر و امید عنوان کرد: هفته قبل برنامه دولت دوازدهم را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردم که برخاسته از همان برنامه‌ای بود که در دوران انتخابات به مردم تقدیم کردیم.
او با تشریح برنامه‌های خود گفت: دولت دوازدهم بر مبنای باور به اسلام و با گرایشی اعتدالی تشکیل خواهد شد. تصمیمات ما بر مبنای خردجمعی خواهد بود. جلب مشارکت جامعه در مراحل مختلف تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری از اصول ماست.
شجاعانه و با دوراندیشی و درایت تصمیم خواهیم گرفت
روحانی تاکید کرد: دولت دوازدهم بر اساس واقع بینی و لحاظ کردن ظرفیت‌های توانمندی گام برمی‌دارد. دولت دوازدهم شجاعانه و با دوراندیشی و درایت تصمیم خواهد گرفت. دوراندیشی که همه عرصه‌ها را در بر خواهد گرفت.
او افزود: ما در دولت یازدهم منشور حقوق شهروندی را تدوین کردیم و به عنوان راهبردی برای اهتمام هرچه بیشتر مردم می‌دانیم و بر رعایت کامل آن پافشاری خواهیم کرد.
باید فضای جامعه را متناسب با درآمدهای کمتر از ۵۰ میلیارد دلاری نفت تنظیم کنیم
روحانی ادامه داد: کشور ما امروز با مشکلاتی متعددی در حوزه‌‌های صندوق‌های بازنشستگی، آب و محیط زیست مواجه است عدم توجه به دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ما را با این آسیب‌ها مواجه کرده است. اولین ویژگی مشکلات ذکر شده این است که همگی به تدریج و در طول زمان شکل گرفته و گسترش پیدا کرده است و وقوع همه آنها قابل پیش‌بینی بوده است.
او با بیان اینکه این مشکلات از خارج نظام شکل نگرفته گفت: این مشکلات از دل تصمیمات اتخاذ شده بیرون آمده و انباشت مشکلات ما را به این جمع‌بندی رسانده که باید در در شیوه نظام اداری کشور تغییرات الزامی را ایجاد کنیم و برای انتخاب مسیر درست در اصلاحات اقتصادی ضروری است به چرایی مشکلات اقتصادی توجه ویژه داشته باشیم.
رییس دولت داوزدهم خاطرنشان کرد: رفع مشکلات اقتصادی از سوی دولت‌ها کمتر مورد توجه بوده و شکاف بزرگ میان سطح مورد انتظار مردم و مشکلات ساختاری را همواره درآمدهای ناپایدار نفت پرکرده است همین باعث شده نتوانیم ضعف‌های بزرگ سیاست‌گذاری را مشاهده کرده و از آن درس بگیریم. درآمدهای بالاتر از صد میلیارد دلار سال‌های نیمه دوم دهه هشتاد تا چند سال دیگر در دسترس نخواهد بود. پس اولین نکته آن است که فضای جامعه و توقعات جامعه را متناسب با درآمداهای کمتر از ۵۰ میلیارد دلاری نفت تنظیم کنیم.
اجرای موفق اصلاحات اقتصادی به پشتیبانی مردم نیازمند است
روحانی تاکید کرد: ما نمی‌توانیم سرنوشت مردم را در حوزه‌های مهمی مانند امنیت، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و تامین اجتماعی که باید بیش از هر چیز دیگر از ثبات برخوردار باشند به بازار پرتلاطم نفت و نوسانات قیمت آن گره بزنیم. هیچ کشوری نتوانسته با مصرف جایگزین دارایی طبیعی رفاه پایدار را داشته باشد ما نیز دارایی‌هایمان را به جای حفظ و افزایش مصرف کرده‌ایم و امروز بخش بزرگی از این دارایی‌ها در مرز هشدار قرار دارد.
او با تاکید بر اینکه دولت دوازدهم تغییرات بنیادین در شیوه منابع کشور را به عنوان مهمترین اولویت در دستور کار خود قرار داده، تصریح کرد: میزان دارایی‌های طبیعی کشور امکان اداره مسرفانه به شیوه گذشته را نمی‌دهد منبع شفابخش همیشگی یعنی درآمدهای نفتی به میزانی نخواهد بود که بتواند نقش مسکن خود را به خوبی ایفا کند.
رییس دولت داوزدهم با بیان اینکه اجرای موفق اصلاحات اقتصادی به پشتیبانی مردم نیازمند است، اظهارکرد: گاهی بیم از واکنش مردم در انجام اصلاحات اقتصادی باعث شده اجرای آن با تعلل روبرو شده و با تعویق انداختن اصلاحات، هزینه‌های بیشتری به نسل‌های آینده تحمیل کند. مردم اگر بدانند که دولت منتخب آنها صادقانه برای اصلاح امور و بهبود زندگی خود آنها در پی انجام اصلاحات اقتصادی است، علیرغم سختی‌ها در کنار دولت خواهند بود. مردم مصالح بلند مدت خود و فرزندانشان را به یک رفاه ناپایدار ترجیح می‌دهند این را مردم در انتخابات با زبان رای به خوبی اعلام کردند. حرکت به سمت قله پیشرفت صعود در مسیری دشوار و همراه با سختی‌هاست.
مردم انتظار دارند درد را درمان کنیم و نه کتمان بیماری
روحانی با بیان اینکه اگر اقتصاد کشور دچار بیماری است مردم انتظار دارند درد را درمان کنیم و نه کتمان بیماری، عنوان کرد: مردم از ما شفافیت و صراحت بیشتری می‌خواهند. در این مسیر، ما دو راه بیشتر نداریم یا تدبیر و عقلانیت در راه انجام اصلاحات اقتصادی و درمان یا آنکه با پرداخت هزینه‌های فراوان منفعلانه به سمت و سوی مهار دشواری‌‌ها و پیامدهای حاصل شده از اجرای سیاست‌های نادرست خود بپردازد.
زمینه پرداختن به مسائل اساسی را فراهم کرده‌ایم
او افزود: دولت یازدهم با سخت‌کوشی و تلاش فراوان و با دستیابی به ثبات و آرامش اقتصادی و گسترش مناسبات در عرصه سیاست خارجی و اقتصادی زمینه را برای پرداختن مسائل اساسی فراهم کرده است.
برنامه دولت دوازدهم تحقق اقتصاد مقاومتی است
رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه برنامه دولت دوازدهم تحقق اقتصاد مقاومتی است، یادآور شد: سیاست‌های دولت در جهت درون‌گرایی و برون‌زایی اقتصادی است که این مسائل در برنامه دولت دوازدهم به صورت کامل تشریح شده است اما دستیابی به اقتصادی درون‌گرا و برون‌زا نیازمند حل مشکلات و چالش‌های کشور است.
یکی از مهمترین‌ چالش‌های کشور عدم تعادل در بودجه کشور است
روحانی یکی از مهمترین‌ چالش‌های کشور را عدم تعادل در بودجه کشور دانست و بیان کرد: طی سال‌های گذشته اتکا به درآمدهای نفتی و عدم تعادل در قیمت نفت موجب عدم تعادل در بودجه اقتصادی دولت شده است. داستان تکراری سال‌های گذشته ما این است که با افزایش قیمت نفت، هزینه‌ها و مخارج افزایش می‌یابد ولی با کاهش قیمت نفت دولت نتواسنته است مخارج خود را کاهش دهد.
او با اشاره به کاهش قیمت نفت از سال ۹۳ گفت: عدم توجه به کاهش قیمت و ارائه خدمات به همان سبک و سیاق سبب می‌شود از یکسو کیفیت خدمات کاهش یابد و از طرفی بدهی دولت به فعالان اقتصادی افزایش پیدا کند که این مسائل نیز قابل تداوم نیست.
باید اتکای دولت به منابع پایدار افزایش یابد
رئیس جمهور با بیان اینکه برای حل این مسئله باید اتکای دولت به منابع پایدار افزایش یابد، اظهار داشت: برای حل این چالش به دنبال اصلاحات در نظام مالیاتی کشور هستیم و در این راستا، در دولت دوازدهم به سمت نظام جامع مالیات بر درآمد هستیم. ما در این نظام جامع، بجای افزایش بر نرخ مالیاتی به دنبال افزایش پوشش مالیاتی هستیم. کاهش نرخ مالیاتی در عین افزایش پوشش مالیاتی ضمن آنکه موجب کارایی نظام اقتصادی می‌شود و می‌تواند عدالت در مالیات‌ستانی را هم به دنبال داشته باشد.
باید انگیزه حضور بخش خصوصی را فراهم کنیم
او افزود: با نظام جامع مالیاتی علاوه بر کاهش درآمد‌ها می‌تواند منابع خود را کارا تخصیص دهد و به همین خاطر ارائه خدمات عمومی مانند آموزش و بهداشت را افزایش دهد. البته حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری در ارائه خدمات عمومی مشروط بر آن است که با اصلاح نظام قیمت‌گذاری انگیزه‌های لازم برای حضور بخش خصوصی فراهم کنیم که نیازمند حمایت شما نمایندگان است.
مردم انتظار دارند دولت و کل حاکمیت بر خود سخت بگیرند
رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه طرح‌های عمرانی با مشارکت بخش خصوصی و اهرم‌سازی از منابع بخش خصوصی و عمومی صورت می‌گیرد، تصریح کرد: امری که بودجه امسال و برنامه ششم نیز به آن اشاره داشته است. مردم انتظار دارند که در گام اول، دولت و بلکه کل حاکمیت بر خود سخت بگیرند و از هزینه‌های زاید مجموعه سازما‌ن‌های بخش عمومی بکاهند.
ترازنامه بانک‌های کشور نیازمند اصلاحات است
روحانی با بیان اینکه انجام اصلاحات محدود به دولت نمی‌شود، بلکه ترازنامه بانک‌های کشور نیازمند چنین اصلاحاتی است، خاطرنشان کرد: ضعف بر نظارت بانکی و گسترش موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز، سیاستگذاری‌های نادرست پولی، تامین منابع مالی از طریق بانک‌ها، رونق کاذب در بخش مسکن و بنگاهداری‌های بی‌ضابطه شبکه بانکی سبب شده تا نظام بانکی امروز با مشکلات عدیده‌ای روبرو باشد.
بار مالی کسری بودجه و شهرداری‌ها و سایر نهادهای بر دوش بانک‌ها نیافتد
او اضافه کرد: تجمیع این مشکلات خود را به شکل سودهای وام بالا نشان داده است. نگاه حاکمیت به نظام بانکی به عنوان محل تامین منابع باید تغییر کند. برنامه دولت این است که بودجه خود را تراز کند ولی علاوه بر آن، سیاستگذاری باید به گونه‌ای باشد که بار مالی کسری بودجه و شهرداری‌ها و سایر نهادهای بر دوش بانک‌ها نیافتد.
رئیس جمهور تاکید کرد: در دولت دوازدهم برنامه اصلاح بانکی ادامه می‌یاید و دولت و بانک مرکزی از طریق نظام رتبه‌بندی برای بانک‌ها و موسسات بانکی برنامه تجدید بانک‌ها را اجرا می‌کنند.
برنامه افزایش سرمایه بانک‌ها عملیاتی خواهد شد
رییس جمهور با بیان این که برنامه افزایش سرمایه بانک‌ها عملیاتی خواهد شد، گفت: از آنجایی که اشتغال در بنگاه‌های کوچک صورت می‌گیرد تامین مالی بنگاه‌های بزرگ از نظام بانکی به نظام سرمایه منتقل خواهد شد. اصلاحات اساسی در بودجه دولت برای نظام بانکی و نظام بنگاهداری از جمله برنامه‌های اصلاح نظام پولی است .
او بیان کرد: برای دستیابی به عدالت اجتماعی نیازمند تغییر از شیوه حمایت اجتماعی خود هستیم و دولت دوازدهم حمایت اجتماعی را از یک پوشش گسترده بر تمرکز بر پوشش اقشار نیازمند تغییر خواهد داد و پوشش حمایت‌های نامشروع به مشروع تغییر می‌کند و وضعیت معیشتی حدود ۱۰ میلیون نفر از اقشار آسیب‌پذیر تا سال ۹۹ افزایش ۵ برابری خواهد داشت.
حقوق شهروندی از دستگاه‌های تحت نظر قوه مجریه آغاز شده است
روحانی اظهار داشت: دولت دوازدهم علاوه بر تلاش بر رشد اقتصادی که مهمترین مسیر ایجاد شغل پایدار است، در نظر دارد سیاست‌های اشتغال را به اجرا در آورد و طرح کارورزی را به اجرا می‌گذارد تا با آموزش نیروهای کار بتواند شرایطی را برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و همچنین استفاده بنگاه‌های بزرگ از آنها را فراهم کند و همچنین در کاهش هزینه بنگاه‌های سرمایه‌ای سهم معافیت بیمه کارفرما را اجرا می‌کند.
او با اشاره به سیاست‌های داخلی گفت: ایران جامعه‌ای گسترده است و احترام به همه اقشار ، ادیان و فرهنگ‌ها از اهداف دولت است و همچنین استفاده از زنان در سمت‌های مختلف را در نظر داریم که استفاده از زنان جوانان در معاونت زمینه فراهم شدن فعالیت همه اقشار است.
روحانی با تاکید بر توسعه نهادی و حزبی تاکید کرد: حق شهروندان را در فعالیت سیاسی ، اجتماعی به رسمیت شناخته و از آنها حمایت خواهد کرد و اجرای حقوق شهروندی از دستگاه‌های تحت نظر قوه مجریه آغاز شده است و همچنان سایر قوا را به رعایت حقوق شهروندی دعوت می‌کند.
رییس جمهور با اشاره به سیاست خارجی گفت: تعامل گسترده با جهان در حفظ عزت ، کرامت ایرانیان است و در این مسیر پرونده هسته‌ای با مذاکرات کارشناسانه اجماع ملی ، حمایت مقام معظم رهبری به سرانجام رسید.
ایران برجام را تهدیدی علیه کشورها نمی‌داند
روحانی با یادآوری شرایط ایران در زمان تحریم گفت: قطعنامه‌های تهدیدکننده امنیت ملی و تحریم‌ها و همچنین قطعنامه فصل هفت زیر نظر شورای امنیت ملی با برجام یک جا لغو شد و مشاهده کردیم که مناسبات اقتصادی با جهان به یکباره شتاب تازه ‌ی گرفت .
او ادامه داد: در حوزه‌های فناوری با آن که فشارهایی که بر روی ایران بود انتظار بی ثباتی را داشتند اما دیدند که ناکام هستند و ایران در شرایط امنی به سر می‌برد .
رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: با به فرجام رسیدن برجام، فصل نوینی در سیاست خارجی ایران آغاز شد ایران برجام را تهدیدی علیه کشورها نمی‌داند بلکه توافقی برد برد است که مسیر همکاری را بین کشورها باز کرده است .
او ادامه داد: علت بهانه‌جویی و عهدشکنی دولت جدید آمریکا در زیاده‌خواهی این کشور است ایران به تعهدات خود پایبند است .
جهانیان دیدند که ایران به روح برجام پایبند است
روحانی با اشاره به رفتارهای رییس جمهور جدید آمریکا گفت: آنها دوست دارند با زبان تهدید سخن بگویند و می‌خواهند خود را از مزایای صلح محروم کنند. عده‌ای نیز از پاره کردن برجام سخن می‌گفتند با مشورت با مشاوران خودشان متوجه شدند که این ایران نیست در انزوا قرار می‌گیرد بلکه خودشان دچار این تهدید می‌شوند.
او در ادامه افزود: جهانیان دیدند که ایران به روح برجام پایبند است و دولت ایالات متحده همه نوع توافقی را از پاریس گرفته تا باکو از نفت تا ماورای اقیانوس آرام زیر پا می‌گذارد و به دنیا نشان داد که نسبت به تعهدات خودش چگونه عمل می‌کند .
برجام الگوی توسعه دیپلماسی بشر را تغییر داده است
رییس دولت دوازدهم در ادامه با اشاره به رفتارهایی که دولت آمریکا در مقابل برجام دارد، عنوان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران در طول تاریخ پرافتخار خود نشان داده که هر جا تعهدی را امضا کند، پای آن می‌ایستد و امروز دنیا متوجه شده که این آمریکا است که به تعهدات خود عمل نمی‌کند. دولت جدید آمریکا از تجربه دولت‌های قبلی درس بگیرد و ببیند آنها چگونه در پای میز مذاکره نشسته‌اند.
روحانی خطاب به دولتمردان آمریکا گفت:‌ اگر آنان مایل باشند برجام را نقض کنند، مطمئن باشید در مدت زمان کمتری از ماه و سال آن هم در شرایط ساعت و روز به شرایط پیشرفته‌ای به زمان قبل از برجام بازخواهیم گشت برجام الگوی توسعه دیپلماسی بشر را تغییر داده است.
در زمینه سیاست فرهنگی، اولویت ما اخلاقی زیستن است
او ادامه داد: منطقه پرتنش غرب آسیا به دلایلی در وضعیت بسیار خطرناکی است. ایران خواستار منطقه‌ای امن است و همکاری و همدلی کشورهای منطقه تنها راه دستیابی به امنیت و اهداف مشترک و نابسامانی‌های درونی و تحمیلی در منطقه می‌‌داند. ایران بی‌ثباتی، گسترش افراطی‌گری و خشونت گروه‌های تکفیری به عنوان چالش اصلی منطقه می‌داند و با حسن نیت به دنبال ثبات است و راه حل آن را تنها از طریق منطقه می‌داند. ایران به عنوان لنگرگاه ثبات، دست دوستی خود را به سوی دیگر کشورهای منطقه دراز کرده است.
روحانی با اشاره به اولویت سیاست خارجی گفت: اولویت بنیادین سیاست خارجی در دولت دوزداهم گسترش دوجانبه و چند جانبه‌ای است. اولویت دیگر تقویت دیپلماسی اقتصادی در جهت دستیابی به حضور موثر در منطقه و تقویت صادارات کالاهای غیرنفتی و زمینه‌سازی برای حضور بخشی خصوصی در منطقه و جامعه بین‌المللی است.
رییس دولت دوازدهم درباره اولویت برنامه‌های دولت در حوزه‌‌های محیط‌زیست، فرهنگی و اجتماعی گفت: در زمینه سیاست فرهنگی، اولویت ما اخلاقی زیستن است. نکته دوم در این حوزه زدودن نگاه امنیتی به فرهنگ است و بسط آزادی‌های قانونی و مخصوصا دوری کردن از برخوردهای سلیقه‌ای که معضل اصلی ما در بحث اجتماعی و فرهنگی است.
نظام سلامت نیازمند اصلاحات ساختاری است
او ادامه داد: کیفیت‌گرایی در مدارس و دانشگاه‌ها از دیگر اولویت‌های ما است که مهمترین اقدامات فرهنگی دولت است همچنین کارآمد کردن دانشجویان و دانش‌آموزان برای اینکه بتوانند شغل و فعالیت را در آینده بر دوش گیرند از دیگر برنامه‌های دولت دوازدهم است.
رییس‌جمهور درباره اولویت‌های محیط‌زیستی گفت: در زمینه محیط‌زیست برنامه‌های اصلی ما اصلاح مدیریت منابع آب است که یکی از عوامل مشکلات محیط زیستی است. همچنین مقابله با فرسایش خاک، احیای جنگل‌ها و مراتع مقابله با آلودگی هوا در کلان‌شهرها، مقابله با ریزگردها که با معاونت جدید سازمان محیط‌زیست به طور مفصل در این‌باره صحبت شده است. حفظ جنگل‌ها و مراتفع مدیریت پسماندها و فاضلاب از دیگر اولویت‌های دولت است.
روحانی درباره اولویت‌های اجتماعی دولت گفت: اولین مسئله در حوزه اجتماعی بهداشت و درمان است. طرح تحول سلامت نشان‌دهنده این است که دولت یازدهم به این مسئله اهمیت داده است و در دولت دوازدهم نیز ادامه خواهد داشت. نظام سلامت نیازمند اصلاحات ساختاری است که اصول آن تشریح شده ما نیاز به این اصلاحات داریم تا بتوانیم به منابع پایدارمتکی باشیم. ما نیازمند اتکا به مردم و کاهش تصدی‌گری هستیم.
شایعه در میان گذاشتن لیست وزرا با رهبری، درست نیست
روحانی خاطرنشان کرد: بهبود سطح پوشش و ارائه کیفیت خدمات بیمه‌ها از دیگر اولویت‌هاست. همچنین مسئله آسیب‌های اجتماعی از مهمترین اولویت‌هاست که به جد دنبال می‌شود و خوشبختانه نسبت به گذشته مقداری کاهش‌پیدا کرده است. همچنین اصلاح وضعیت صندوق‌های بازنشستگی از دیگر اولویت‌های ما خواهد بود.
او با بیان اینکه خلاصه برنامه ما ۷۷ صفحه است و کتاب شامل ۲۳۲ صفحه است و نمایندگان آن را مطالعه کرده‌اند، تصریح کرد: نمایندگان محترم من برای تشکیل کابینه دولت دوازدهم با توجه به رویکردها و برنامه‌های مطرح شده پس از مشورت‌های فراوان و ارزیابی عملکردها و هماهنگی در مسیر اعتدلال، ۱۷ نفر از مدیران ارشد کشور را با توجه به جمیع جهات و محدودیت‌های موجود معرفی کردم من به همه آنها اعتماد دارم و مطمئن هستم این افراد توانمندی خود را برای توسعه کشور و تامین منافع ملی و در راستای نظام جمهوری اسلامی به کار خواهند گرفت.
رییس‌جمهور با اشاره به شایعاتی که در خصوص انتخاب وزرا در فضای مجازی و حقیقی مطرح شده بود تاکید کرد: رییس جمهور در معرفی ۱۷ وزیر تحت تاثیر هیچ جناح، حزب و تشکلی نبوده همه جناح‌ها و تشکل‌ها پیشنهاداتی را کتبی و شفاهی داشتند اما هیچ فشاری نبوده و شایعاتی مطرح شد مبنی بر اینکه لیست وزرا با مقام معظم رهبری در میان گذاشته شده که این شایعه درستی نبوده آنچه در دولت دوازدهم عمل کردم عیننا در دولت یازدهم نیز به آن عمل کردم.
با رهبری ۵۰ سال رفاقت دارم
روحانی با اشاره به دوستی خود با رهبر انقلاب و مشورت‌هایش با ایشان گفت: رهبری به عنوان رهبر و بزرگ ما و کسی که با او ۵۰ سال رفاقت دارم، معمولا در همه مسائل با ایشان مشورت می‌کنم و ایشان با کمال محبت آنچه مصلحت کشور است، تذکر می‌دهند.
برای وزارت علوم سرپرست معرفی می‌کنم
او با بیان اینکه معرفی وزرا در چارجوب قانون اساسی است، اظهار داشت: امروز رئیس‌جمهور ۱۷ وزیر را معرفی می‌کند و در روزهای آینده یک وزیر باقی مانده علوم را معرفی کنم که البته دوست داشتم امروز وی را معرفی کنم ولی به تاخیر افتاد از جمله آنکه فردی که با او صحبت کرده بودم، ایشان در دقایق آخر اعلام انصراف کرد و در ساعت‌های باقیمانده فرصت صحبت و هماهنگی نبود و بعد از رای اعتماد وزرا، برای وزارت علوم سرپرست معرفی می‌کنم.
رشد سازمانی بطحایی در وزارت آموزش و پرورش بوده است
رئیس دولت تدبیر و امید در رابطه با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش تصریح کرد: از دکتر فانی و دکتر دانش آشتیانی که زحمات بسیاری در دولت یازدهم در زمینه وزارت آموزش و پرورش کشیدند، تشکر می‌کنم و برای آنها آرزوی موفقیت می‌کنم. برای این وزارتخانه، آقای سید محمد بطحایی را در نظر گرفتم که در سمت‌های مختلف این وزارتخانه خدمت کردند و رشد سازمانی‌شان نیز در این وزارتخانه بوده است. ایشان در سند تحول بنیادین زحمات بسیاری کشیدند و در ماه‌‌های گذشته در سمت معاونت توسعه مدیریت آموزش خدمت می‌کردند و در ماه‌های اخیر رئیس مرکز ملی راهبردی برنامه و بودجه بود.
برای وزیر آموزش و پرورش سفارش جدی می‌کنم
روحانی افزود: مهمترین و بزرگترین وزارتخانه آموزش و پرورش است هر جا در این زمینه کار کنیم و برای آن سرمایه‌گذاری کنیم، نتیجه بهتری برای کشور و فرزندان خواهد بود. همانطور که انتظار دارم همه وزرا رای اعتماد را کسب کنند، برای وزیر آموزش و پرورش سفارش جدی می‌کنیم زیرا می‌خواهیم بسیار قوی در این زمینه کار کنند.
روحانی تربیت زیربنایی فکری برای زندگی، تقویت هویت ایرانی اسلامی دانش‌آموزان، تریبت انسان‌هایی خلاق و سازگارتر با نیازمندی‌های ما، توانمندسازی دانش‌آموزان از نظر جسمی و ذهنی، ارتقای وضعیت معیشتی معلمان، متناسب‌سازی نیروهای آموزش با نیازهای کشور از نظر کمی و کیفی، کاهش تصدی‌گری و چابک‌سازی تشکیلات را از جمله مهمترین دستورکارهای وزارت آموزش و پرورش در دولت دوازدهم برشمرد و تاکید کرد: من به ایشان گفتم خروجی آموزش و پرورش با گذشته باید متفاوت باشد. ضمن سپاس از همه معلمان برای جامعه پیچیده آینده نیازمند دانش‌آموزانی هستیم که جامعه را بشناسند و بتوانند از هویت و فرهنگ خود دفاع کند. محفوظات تحویل آنها ندهیم که با یک به چپ چپ و به راست راست نیمی از آن بپرد.
وزرای دولت دوازدهم باید برای رده‌های مدیریتی از ظرفیت زنان و جوانان استفاده کنند
روحانی در ادامه با اشاره به گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری گفت: از محمود واعظی که زحمات زیادی برای وزارت ارتباطات و فناوری کشیده است، تشکر می‌کنم. ایشان دولت الکترونیک، فراهم کردن زیرساخت‌ها و شبکه ملی اطلاعات را به وجود آورد که این اقدامات بسیار مطلوب است.
او ادامه داد: آقای واعظی فضای کسب و کار را در کشور ما آماده کرده‌اند. دولت یازدهم به مسئله ارتباطات و فضای مجازی اهمیت زیادی می‌داد که در این دولت هم به آن اهمیت خواهیم داد.
روحانی با اشاره به وزیر معرفی شده عنوان کرد: در وزارت فناوری اطلاعات برای اولین بار ما جوان‌گرایی خواهیم کرد. آن چیزی که آرزوی من از دولت یازدهم بود. کتباً نیز به وزرای دولت دوازدهم اعلام کردم که باید برای سمت‌های بالا و رده‌های مدیریتی تعدادی زنان و جوانان حضور داشته باشند.
علاقه‌مند بودم در دولت دوازدهم سه وزیر زن معرفی کنم، اما نشد
رئیس دولت دوازدهم با انتقاد به گزینش افراد در دولت‌ها گفت: اینکه دولت ما تمام می‌شود و بازمی‌گردیم به همان زمینه قبلی یعنی اینکه فضا را آماده نکرده‌ایم. بعد از ۴۰ سال هنوز نمی‌توانیم در رده‌های مدیریتی و مدیرکلی از جوانان با انگیزه و زنان استفاده کنیم.
او تاکید کرد: فرقی بین زنان و مردان نیست. ما برای حضور زنان و جوانان باید برنامه داشته باشیم که البته گیرهای فرهنگی در این میان بی‌اثر نیست که باید آنها را برطرف کنیم. به شدت علاقه‌مند بودم که در دولت دوازدهم سه وزیر زن معرفی کنم، اما نشد. حضور زنان در سطح‌های بالا باید صورت بگیرد.
درب فضای مجازی را نمی‌توان قفل زد
روحانی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: این اولین بار است که ما یک جوان در فضای بعد از انقلاب به دنیا آمده و رشد یافته به عنوان وزیر معرفی می‌کنیم. آقای جهرمی را من در شورای عالی مجازی دیدم. در آنجا مشاهده کردم که چگونه بحث می‌کند و به فضای مجازی و مسئله ارتباطات آگاهی کامل دارد.
او ادامه داد: بعضی‌ها نظرشان این است اگر در یک اتوبان تصادف شد و شخصی زیر ماشین رفت و فوت شد خانواده او می‌توانند با شکایت اتوبان را ببندند. ما می‌توانیم اتوبان را ببندیم و تصادف نشود اما مردم از کوره‌راه‌ها سر در می‌آورند. جلوی تصادف در آنجا را نمی‌توان گرفت.
رئیس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: باید از فضای مجازی به درستی استفاده کنیم. من از وزرای دادگستری کشور و اطلاعات خود در دولت دوازدهم می‌خواهم که همکاری لازم را داشته باشند. درب فضای مجازی را نمی‌توان قفل زد. روحانی این قفل را باز نکرده است این مردم بودند که قفل‌ها را یکی پس از دیگری باز کردند.
وزیر آینده فرهنگ استفاده از فضای مجازی را جا بیندازد
او تاکید کرد: اگر حواسمان نباشد و دقت لازم را نداشته باشیم همین فضای مجازی می‌تواند خطرآفرین باشد.
رئیس دولت دوازدهم خطاب به جهرمی وزیر پیشنهادی وزارت فناوری و اطلاعات گفت: من از شما می‌خواهم که فضا را به درستی رصد کنید. ظرفیت‌ها را بشناسید و تولید و اشتغال را در سرلوحه کارهای خود قرار دهید.
او در ادامه افزود: سال گذشته آقای واعظی گفتند که صدهزار شغل تولید شده از آقای جهرمی می خواهم که ۳۰۰ هزار شغل ایجاد کند. شما به عنوان جوان‌ترین وزیر بعد از انقلاب هستید. پس به خوبی به مسائل و فضای امروز جامعه آشنایی دارید.
روحانی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های وزارت فناوری و اطلاعات گفت: از وزیر آینده می‌خواهم فرهنگ استفاده از فضای مجازی را جا بیندازد. تولید و اشتغال و خلق ثروت را به دست بیاورد و از بخش خصوصی می‌خواهم در این زمینه ورود کند.
اینکه کسی را دستگیر کنیم و بعدا بفهمیم تقصیری نداشته برای دستگاه اطلاعاتی خوب نیست
رییس جمهور با اشاره به گزینه معرفی شده وزارت اطلاعات، گفت: با حجت الاسلام سید محمودعلوی رفاقت و آشنایی از اداوار مجلس شورای اسلامی دارم و در زمان تدوین قانون وزارت اطلاعات ایشان خود آن را نوشتند.
او با بیان اینکه می‌خواهیم امنیت را حفط کنیم و از آن طرف آرامش برای مردم ایجاد شود، بیان کرد: برای آرامش نیاز به امنیت داریم و وزارت اطلاعات می‌تواند با رعایت کامل قانون اساسی و احترام به مردم و برخورد ضروری و حداقلی امنیت ایجاد کند؛ چرا با یک احتمال باید برویم و کسی را دستگیر کنیم و بعدا بفهمیم که تقصیری نداشته است؟ این برای دستگاه قضایی و اطلاعاتی خوب نیست و باید تلاش کنیم با مهربانی و رافت با مردم رفتار کنیم.
روحانی با اشاره به فعالیت‌های وزارت اطلاعات گفت: این وزارتخانه در زمینه تروریست فعالیت‌های خوبی داشته و همچنین در دستگیری مجرمان اخلاق را رعایت کرده اما هنوز با رفتار ماموران در زمینه دستگیری رضایت کامل نداریم و آقای علوی به عنوان رییس شورای هماهنگی اطلاعاتی باید این فرمان را در دست گیرد و در قانون است که دستگاه‌ها باید هماهنگی با وزارت اطلاعات داشته باشد و از آقای علوی می‌خواهیم اجرای حقوق شهروندی مقابله با فساد و تضمین حقوق گروه‌های مذهبی ، قومی را در ایران در نظر داشته باشند و مقابله با جاسوسی نفوذ بیگانگان و توسعه گردشگری را فراهم کند .
او تاکید کرد: در بخش سایبری اشراف اطلاعاتی را بالا ببرد و تحلیل های راهبردی را بیشتر بتوانند در اختیار مسوولان قرار دهند.
کرباسیان بیش از ‌سی سال تجربه مدیریت رده بالا اقتصادی دارد
روحانی در دفاع از گزینه پیشنهادی برای وزارت اقتصاد گفت : من از دکتر طیب‌نیا تشکر جدی می‌کنم. ایشان وزیر فعال و پرتلاشی بود. در ما در دولت یازدهم ۲۰۰ جلسه شورای هماهنگی اقتصادی داشتیم.
او افزود: این که رییس‌جمهور خودش به این مساله اهمیت می‌داد مهم است. تقریبا تصمیمات اساسی و مهم دولت یازدهم در اینجا اتخاذ شده است. ایشان یکی از افراد فعال در این جلسه بود. من سپاس‌گذارم و امیدوارم در جای دیگر از او استفاده کنیم. دکتر مسعود کرباسیان در این وزارت‌خانه کار کرده است.
روحانی به شوخی گفت: ما آن وزیر را در دولت قبل خواستیم انتخاب کنیم، گفتیم بگویید بیاید گفتند در راه اصفهان است؛ این وزیر را گفتیم گفتند در راه اصفهان است این مبنای این وزارت خانه است.
رییس‌جمهور خاطرنشان کرد : دکتر کرباسیان در شهرداری و این وزارت‌خانه بوده و بیش از ‌سی سال مدیریت رده بالا را در بخش‌های مختلف اقتصادی داشته و در زمینه علم و دانش و ترجمه و نوشتن کتاب فعال بوده و یعنی ارتباط خود را با دنیا حفظ کرده رشته تحصیلی او هم برنامه‌ریزی است .
نباید به گونه‌ای باشیم که کشورهای دیگر برای مبارزه با پولشویی به ما سفارش کنند
او گفت : یکی از موفقیت‌های خوبی که باعث شد من اعتماد بیش از گذشته به او پیدا کنم، سامان‌دهی گمرک است. گمرک ما مشکلات زیادی داشت. سامانه الکترونیکی فعال شد و به جایی رسید که در مقطعی واردات کم شده بود ولی درآمد ما افزایش داشت
روحانی افزود: اولین خواست من از ایشان مبارزه قاطع با پول‌شویی و فسادهای سازمان یافته است. در مسائل پولی و مالی و بانکی ما نیازمند هستیم همه آیین‌نامه‌های مربوط به پول‌شویی و مبارزه مالی با تروریسم به دقت اجرا شود. ما نباید به گونه‌ای باشیم که کشورهای دیگری به ما سفارش کنند، برای مبارزه با پول شویی و مبارزه مالی با تروریسم ما باید پیشرو باشیم. ما قربانی تروریسم هستیم. اسلام به ما این را می‌گوید. ما باید این را اولویت قرار دهیم.
روحانی اولویت دوم را مسائل بانکی خواند و گفت: اینها باید اصلاح شود ما نیاز به تحول و اصلاحات داریم. بانک باید به کار خودش برگردد. بانک منحرف شده و نمی‌تواند کارش را انجام دهد. وظیفه بانک بنگاه‌داری نیست. مخصوصا اگر ما تولید می‌خواهیم و اگر اشتغال می‌خواهیم و صادرات غیرنفتی می‌خواهیم اینها حمایت‌های بانک را می‌خواهد. در سرمایه‌گذاری خارجی باید بانک‌های ما فعال باشد. بانک باید با جهان ارتباط برقرار کند. بخش بزرگی از این مشکلات در دولت یازدهم حل شده و انضباط مالی و نظام مالیاتی برای ما مهم است.
نظام مالیاتی ما به قرن ۱۹ برمی‌گردد
روحانی گفت : نظام مالیاتی ما به قرن ۱۹ برمی‌گردد. این باید معلوم باشد که ما چقدر درآمد داریم، از کجا می‌آوریم و به کجا می‌فروشیم. نباید فشار مالیاتی به مردم بیاوریم. از آنهایی که تا به حال مالیات ندادند و نمی‌دهند، مالیات بگیریم. عدالت مالیاتی باید رعایت شود.
او در خصوص این وزارت خانه در پایان گفت : دولت الکترونیک مهم است. صنعت بیمه و افزایش سهم بیمه مهم است. سالم‌سازی مسیر خصوصی سازی مهم است و مساله جلب سرمایه‌گذاری خارجی برای اشتغال مهم است
ظریف را به کارشناس بودن و صبر می‌شناسید
روحانی درخصوص وزارت امور خارجه و گزینه پیشنهادی آن، محمدجواد ظریف خاطرنشان کرد: آقای ظریف گفتند معرف از معرف اجلا باشد. همه شما دکتر ظریف را به تقوا، به پاکدامنی، کارشناس بودنش در سیاست خارجی، به پر کار بودنش و به صبر و حوصله‌اش که البته گاهی عصبانی هم می‌شود، می‌شناسید.
مردم ایران چماق امریکا را بالای سر ایران می‌دیدند
او با بیان اینکه دکتر ظریف با صبر و حوصله زیادی با آن جماعت عجیب و غریب مذاکره انجام داد، ابراز داشت: من از طرف همه ملت ایران و وزرا از ایشان تشکر می‌کنم. ایشان یک توطئه بزرگ را خنثی کردند. امریکایی‌ها حربه‌‌ای را ایجاد کرده بودند. اگرچه امریکا نمی‌توانست آن حربه را عملی کند و ملت ایران ایستاده بود ولی هر وقت مردم سرشان را بالا می‌آوردند، یک چماق را بالای سر خود می‌دیدند.
چماق امریکا قطعنامه ها بود
رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه آن چماق فصل هفتم منشور سازمان ملل و قطعنامه‌ها و موصبات شورای حکام بود، عنوان کرد: آنها مانند چماق بودند. یک نفر با چماق بالای شما باشد، شما بگویید نمی‌زند، خب نزند ولی بالا بودن آن چماق موجب حواس‌پرتی می‌شود. ما این چماق و دست را از بین بردیم.
راه تقویت بنیه دفاعی کشور را فراهم کردیم
روحانی با بیان اینکه برجام را اقتصادی می‌دانند، یادآور شد: مسئله اول برجام، امنیت ملی، برهم زدن برنامه‌ها و حربه‌های امریکا و تثبیت حقوق هسته‌ای ایران است. ما امروز کار هسته ای می‌کنیم و دنیا به ما کمک می‌کند. ما حقوق خود را در مسئله هسته‌ای تثبیت کردیم. منع معاملات تسیلحاتی را از بین بردیم و ممنوعیت آن را به پنج سال محدود کردیم که دو سال آن گذشه است. راه تقویت بنیه دفاعی کشور را فراهم کردیم.
برای حل تحریم‌های غیرهسته‌ای آماده‌ایم
او افزود: برخی وضعیت قبلی کشور را یادشان رفته است. اقتصاد و وضعیت نفت را فراموش کردند. بحث سوئیفت و عدم سرمایه‌گذاری در کشور را فرامشو کردند. حالا می‌گویند چرا بانک‌های بزرگ سرمایه‌گذاری نمی‌کند، می‌گوییم این بانک بزرگ کیست؟ می‌گویند می‌دانیم ۶۰ درصد آن بانک برای امریکایی‌ها است، تکلیف ما را روشن کنیم. تحریم هسته‌ای را برداشتیم. تحریم‌های غیرهسته‌ای هم اهل و سهلا! به ما در مسئله هسته‌ای اجازه داده شد در این باره نیز مجوز بدهید می‌رویم آنها را حل می‌کنیم البته ما متولی همه مسائل نیستیم.
ظریف برای سرمایه‌گذاری خارجی کارهای زیادی انجام داده‌ است
رئیس جمهور با بیان اینکه من از دکتر ظریف تشکر می‌کنم، بیان کرد: تلاش‌های ایشان منحصر به برجام نبوده است بلکه در منطقه نیز تلاش‌های فراوانی کرده‌اند. می‌خواهیم شعله جنگ در منطقه ما فروکش بکند البته این شعله خاموش نشده است. ایشان برای سرمایه‌گذاری خارجی کارهای زیادی انجام داده‌اند.
عده‌ای با ذات برجام مشکل دارند
روحانی از ظریف خواست تا برجام را به خوبی حفظ کند و گفت: عده‌ای با ذات برجام مشکل دارند. بحث ترامپ و امریکا و سنا نیست آنها کار غلطی انجام داده‌اند که می‌ایستیم ولی عده‌ای با نوجوان برجام مشکل دارند و از آن خوششان نمی‌آید. باید از آن حفاظت و حراست کنیم. باید برای اقتصاد مقاومتی و افزایش صادرات غیرنفتی تلاش کنیم.
او تاکید کرد: امینت منطقه اولویت ماست. کاهش مشکلات منطقه و تصویر درست از ملت ایران در فضای عمومی جامعه جهانی و کسب جایگاه شایسته‌تر بین المللی و حل مسائل محیط زیست را از ایشان می‌خواهیم.
از شما می‌خواهیم این ۱۷ وزیر را تایید صلاحیت کنید
روحانی با گلایه از همهمه نمایندگان گفت: شاید به دلیل بحث‌های مکرر شما با وزرا در چند روز گذشته این مباحث برای شما تکراری باشد اما من وظیفه معرفی وزرا را دارم و از شما می‌خواهیم این ۱۷ وزیر را تایید صلاحیت کنید و بیشتر نمی‌خواهیم. شما هم وظایفی دارید از نظر قانون و دلسوزی‌تان برای کشور است و رای شما هر چه باشید مورد احترام است.
باید با حفظ کیفیت خدمات هزینه‌های درمانی را کم کنیم
او درباره وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم در حوزه بهداشت و درمان تصریح کرد: وزیر پیشنهادی ما برای این حوزه دکتر قاضی‌زاده هاشمی است که زحمات بسیار زیادی برای طرح تحول سلامت کشیدند و این طرح کار بسیار سخت و بزرگی بود که انجام آن به دلیل مشکلات بودجه با سختی پیش می‌رفت و آقای هاشمی گاهی مواقع اوقات‌شان از خزانه و بودجه تلخ می‌شد اما بسیار صبر و تحمل کرد و مردم از انجام این طرح راضی هستند ما هم بعد از رضای خدا رضای مردم را می‌خواهیم تا بتوانیم خدمات لازم را ارائه دهیم البته همه دولت باید در طرح تحول سلامت کمک کنند.
او با اشاره به تلاش‌های وافر و پیگیر هاشمی و سفرهای مکرر او گفت: امیداوریم آقای هاشمی با نشاط بیشتر در ۴ سال پیش رو فعال باشند البته این طرح به اصلاحاتی نیاز دارد که باید صورت بگیرد و با حفظ کیفیت خدمات هزینه‌ها را کم کنیم البته کار سختی است اما شدنی است.
حذف همپوشانی‌های بیمه در دستور کار است
رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: مسئله سطح‌بندی خدمات بسیار مهم است برخی از خدمات در حوزه پزشکی انجام می‌شود که ضرورت ندارد و مستحب و مباح نیست و وارد مکروه و حرام می‌شود. همچنین درباره نظام تشخیص نیز باید سامان‌دهی شود و پرونده الکترونیک بیماران اجرایی شود این طرح بسیار مهم است و می‌تواند تسریع کننده باشد همچنین خرید راهبردی بسته‌های سلامت بسیار مهم است. حذف همپوشانی‌های بیمه در دستور کار است و توریسم سلامت برای ما بسیار مهم است و ان‌شاالله در زمینه این کار وزیر بعدی نیز کمک شایسته‌ای به وزیر بهداشت درمان و آموزش و پزشکی خواهند کرد.
ربیعی در مسئله صندوق‌ها کار بسیار بزرگی انجام داده‌ است
او درباره معرفی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دکتر علی ربیعی تلاش‌های خوبی در این زمینه داشتند ما به طور مفصل درباره اقداماتی که باید در بخش صندوق‌ها، شستا، رابطه این وزرات‌خانه با وزارت بهداشت و بیمه‌ها صحبت کردیم. خدمات بسیار خوبی در ۴ سال گذشته داشتند همچنین در زمینه سیستم رفاه اجتماعی برنامه‌های خوبی داشتند و ادامه می‌دهند.
روحانی با اشاره به زندگی شخصی و تخصصی او اظهارکرد: زندگی دکتر ربیعی نیز به در همین زمینه کار و رفاه است و مذیقه زندگی را چشیده‌اند افرادی که مضیقه زندگی را نچشیده‌اند خیلی مشکلات مردم را حس نمی‌کنند شاید یکی از فلسفه‌های ماه رمضان هم همین است آنهایی که خود کارگر بودند و می‌توانند شرایط کارگران را بهتر درک کنند.
او ادامه داد: آقای ربیعی در مسئله صندوق‌ها کار بسیار بزرگی انجام داده‌اند همچنین عملکرد سازمان بهزیستی بسیار خوب بوده و قدم‌های خوبی برداشته شده که باید ادامه داشته باشد یکی از بارهای سنگین این وزارتخانه مسئله اشتغال است که مربوط به وزارت کار نیست و همه وزارت‌خانه‌ها در آن سهیم هستند اما وزارت کار طرح های خوبی در این زمینه داشته که طرح کاروزی در برخی از استان‌ها انجام شده است. مسئله اصلی ما با آقای ربیعی اشتغال و پس از آن صندوق‌ها و مسئله سوم بهداشت و درمان است.
در ادامه لاریجانی با اشاره به عدم حضور وزیر کار در مجلس گفت: وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در مجلس حضور ندارند.
روحانی در پاسخ به لاریجانی گفت: از این به بعد هر وزیری که نبود بگویید برنامه‌هایشان را نخوانیم
برای معرفی وزیر دادگستری با رئیس قوه قضائیه مشورت کردم
رئیس‌جمهور درباره وزیر پیشنهادی در وزارت دادگستری گفت: در دولت یازدهم آقای پورمحمدی در این وزارت‌خانه بودند که بسیار نقش موثری بین قوه قضائیه و قوه مجریه داشتند. ایشان به خوبی در بحث‌های دولت شرکت می‌کردند و حرف می‌زدند.
او ادامه داد: آقای پورمحمدی برای ایجاد رابطه بین قوه قضائیه و مجریه بسیار تلاش کردند. حال ببینید اگر ایشان نبود چه اتفاقی می‌افتاد.
رئیس دولت دوازدهم با اشاره به روند انتخاب وزیر دادگستری عنوان کرد: حال طبق قانون این قوه قضائیه است که وزیر دادگستری را معرفی می‌کند. ما در این مرحله با رئیس محترم قوه قضائیه نشستی داشتیم که در آن پس از بحث‌های مختلف آقای آوایی انتخاب شد. ایشان در تمامی سمت‌های وزارت دادگستری فعال بودند و کارنامه خوبی دارند.
هرچه از آقای آوایی شنیدیم مشی اعتدال بوده است
او ادامه داد: هرچه از آقای آوایی شنیدیم مشی اعتدال بوده است. در روزهای سختی که در کشور داشتیم، آقای آوایی معتدل عمل کردند و این بسیار برای ما مهم است.
روحانی خطاب به وزیر پیشنهادی دادگستری در دولت دوازدهم گفت: ایجاد ارتباط خوب و موثر بین قوه قضائیه و مجریه از وظایف وزیر دادگستری است که البته خدا را شکر بین این دو قوه ارتباط خوبی وجود دارد.
او در ادامه افزود: حقوق شهروندی و مبارزه با فساد اهداف مهمی است که وزیر دادگستری باید آنها را پیگیری کند.
امیر حاتمی کاملاً به وزارت دفاع مسلط است
رئیس جمهور در رابطه با گزینه وزارت دفاع اظهار داشت: در وزارت دفاع برادر خوبمان سردار دهقان مسئولیت را برعهده داشتند که آشنایی ما به دفاع مقدس برمی‌گردد. ایشان وزیر خوبی در دوره دولت یازدهم بودند و در بخش‌های راهبردی و تسلیحاتی اقدامات خوبی انجام دادند و شرایط با گذشته متفاوت بود.
او ادامه داد: در دولت دوازدهم بنا بر این داشتیم که با یکی از برادران ارتش همکاری کنیم و البته ارتش و سپاه ندارد و فرمانده‌شان ولی فقیه است و هر دو برای کشور تلاش می‌کنند و به نیروهای ارتش و سپاه احترام می‌گذاریم.
روحانی بیان کرد: امیر سرتیپ حاتمی شخصیتی است که در رده‌های مختلف ارتش فعال بوده و مدت‌ها در ستاد کل نیروهای مسلح ارتش فعالیت داشتند و همچنین مدت زیادی با سردار باقری رئیس کل ستاد نیروهای مسلح همکار بودند بنابراین کاملاً به وزارت دفاع مسلط است.
حاتمی فرد مورد اعتماد خانواده بزرگ نیروهای مسلح است
او با بیان اینکه همه طرح‌هایی که در وزارت دفاع باید پیش می‌رفت، پیش رفته است، گفت: حاتمی فرد مورد اعتماد خانواده بزرگ نیروهای مسلح است و برای خدمت به همه نیروهای مسلح اعم از سپاه، ارتش، نیروی زمینی، انجام وظیفه می‌کند و سفارش اکید من در برخی از سلاح‌ها به خصوص توان موشکی به دلیل اهمیتی که دارد این است که فعالیت بیشتری داشته باشند.
روحانی بیان کرد: ساماندهی صندوق بازنشستگی به نیروهای مسلح، ارتقای سطح معیشت و منزلت کارکنان و تولید و تجهیزات نظامی و واگذاری بخش‌های غیر نظامی به بخش خصوصی را از ایشان خواستاریم.
اولین چیزی که از آخوندی خواستیم ساماندهی مسئله مسکن است
رئیس جمهور در رابطه با گزینه وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: آقای آخوندی وزیر بسیار فعالی بودند که در دولت دوازدهم اولین چیزی که از ایشان خواستیم مسئله مسکن است.
او تاکید کرد: معتقدم که مشکل مسکن از طریق خاصی با همکاری بخش خصوصی قابل حل است و در بافت فرسوده باید کار کنیم و اینکه در بیابان ساختمانی درست کنیم که نه آب و نه برق، نه گاز و نه مدرسه دارد درست نیست و اگر در بافت فرسوده این هزینه‌ها را انجام دهیم بسیاری از مسائل از جمله آب، برق، گاز، مسجد، آیت‌الله دارد و آنچه از ایشان می‌خواهیم این است که این مسئله مسکن هموار شود. البته مشکلاتی با شهرداری تهران داشتند.
رییس جمهور گفت: آقای آخوندی در زمینه راه ، بنادر ، هوایی کارهای بسیار جدی انجام دادند و فعال بودند در چابهار ، اینچه برون و زاهدان شاهد فعالیت‌های ایشان بودیم و امیدواریم در زاهدان راه آهن به سمت چابهار و خراسان برود و جاده‌های روستایی و آزادراه کارهای زیادی صورت گرفت و در جاده شمال برخی به اتمام نهایی رسیده و بخشی هم پیشرفت بسیار خوبی داشته است.
عده‌ای وقتی هواپیمای نو می‌خریم ناراحت می‌شوند
او با اشاره به فعالیت آخوندی در زمینه هواپیمایی گفت: در دولت یازدهم توانستیم در زمینه هواپیمایی با یک شرکت هواپیماساز قرارداد ببندیم. چطور می‌توانیم خوشحال باشیم از این که برویم هواپیمای دست دوم از کشور آفریقا بیاوریم و عده‌ای وقتی هواپیمای نو می‌خریم ناراحت می‌شوند اینکه هواپیمای قراضه را با التماس و منت سه برابر قیمت بخریم افتخار نیست. در این کار بزرگ آقای ظریف و آخوندی اقدامات بسیار خوبی انجام دادند که البته آقای سیف هم همکاری‌های زیادی داشتند.
او افزود: امیدواریم با تخصص و تجربه‌هایی آخوندی دارد، بتوانیم از حضورش استفاده کنیم و ایشان هم از بحث مسکن مهر خلاص شود و هدایت سرمایه‌گذاری به سمت مسکن برود.
روحانی پس از پایان یافتن تذکرها، با اشاره به ماده ۲۰۶ آیین‌نامه مجلس اظهار داشت: از لحن این قانون و ماده برمی‌آید که اگر در مجلس یک یا چند وزیر رای نیاوردند یا رئیس جمهور به هر دلیلی نتواند وزیری را معرفی کند، می‌تواند سرپرست معرفی کند. فکر می‌کنم اگر ایرادی در این باره بود هیات رئیسه این موضوع را در دستورکار قرار نمی‌داد و به ما تذکر می‌داد و اگر نظری بود جلسه رای اعتماد را به تاخیر می‌انداخت.
او در ادامه توضیحاتش درباره وزارت مسکن افزود: پیشرفت صنعت مسکن، مبارزه با حاشیه‌‌نشینی، توسعه خطوط ریلی و جاده‌ای، بازسازی ناوگان هوایی، تقویت بنادر، ارتقای ایمنی در شهرسازی و توجه به شاخصه‌های محیط زیستی از جمله دستورکارهای وزارت راه و شهرسازی است.
نعمت‌زاده شیخ‌الوزرای دولت یازدهم بود
رییس‌جمهور درخصوص گزینه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز تصریح کرد: ابتدا لازم می‌دانم از مهندس نعمت‌زاده تشکر کنم. اینکه به ایشان گفته می‌شود پدر صنعت ایران هستند، نادرست نیست. ایشان در زمینه صنعت فعال بوده‌اند. با آنکه ایشان شیخ‌الوزرای دولت یازدهم بودند، همیشه فعال بوده و در شهرستان‌ها حضور داشتند و برای صنعت و معادن خدمات بسیاری انجام دادند.
او با بیان اینکه ساخت خودرو با مشارکت و سرمایه خارجی – که بی‌نظیر بوده است – با تلاش‌های ایشان صورت گرفت، خاطرنشان کرد: الان در صنعت خودرو به‌روز هستیم. خودرویی را تولید می‌کنیم که در فرانسه تولید و در اروپا استفاده می‌شود. این کار، کار بزرگی در صنعت و فناوری بود.
حمایت از تولیدات معدنی از اولویت‌های وزارت صنعت معدن و تجارت است
رئیس دولت تدبیرو امید اضافه کرد: امروز آقای شریعتمداری مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت را برعهده می‌گیرند. ایشان سمت‌های مختلفی را قبلا برعهده داشتند. آقای شریعتمداری همیشه عنصر مخلص و فعالی بوده است. وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارتخانه مهمی است که با سه معاون قوی باید شاهد تحرک خوبی در این وزارتخانه باشیم.
روحانی بهبود فضای کسب و کار مسئله اولیه وزارت صنعت، معدن و تجارت برشمرد و ابراز داشت: سازگاری سیاست‌های صنعتی و تجاری با مزیت‌های تجاری، افزایش صادرات غیرنفتی، مبارزه جدی با فساد، شفاف‌سازی تجارت و دنبال کردن سیاست صنعتی و همچنین حمایت از تولیدات معدنی از جمله اولویت‌های این وزارتخانه است.
صالحی اشراف خوبی به شرایط فرهنگی جامعه و حوزه و دانشگاه دارد
او درخصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بیان کرد: در زمینه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دو وزیر گذشته دولت یازدهم تشکر می‌کنم. آقای جنتی و صالحی امیری تلاش‌های مجدانه‌ای انجام دادند. آقای سیدعباس صالحی در چهار سال گذشته در این وزارتخانه بوده‌اند. ایشان هم در حوزه و هم در دانشگاه تحصیل کرده است. اشراف خوبی به شرایط فرهنگی جامعه و حوزه و دانشگاه دارند.
دستگاه‌های دیگر حق مداخله در امور اجرایی کشور را ندارد
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه وضعیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ما مهم است، یادآور شد: نباید بگذاریم سلیقه در کشور ما حاکم شود. ممکن است یک آقا سلیقه‌ای داشته باشند که برای خودشان محترم است اما اگر وظیفه برعهده ماست ما باید انجام دهیم و اگرنه مجلس باید این وظیفه را از ما بگیرد.
او تاکید کرد: وقتی وظیفه‌ای برعهده وزارت ارشاد و دولت است دستگاه دیگر حق مداخله در امور اجرایی کشور را ندارد و اگر حق با مداخله‌گر است مجلس این وظایف را به مداخله‌گران واگذار کند.
روحانی حفظ و حراست از هویت و سبک ایرانی – اسلامی، پاسداشت از تعدد و تنوع بومی، حضور بخش خصوصی در حوزه مسائل فرهنگی، رفع موانع در تولید آثار فرهنگی، افزایش حضور کشور در مناسبات جهانی و منطقه‌ای، افزایش ایران از سهم تولید و ترویج محصولات فرهنگی، افزایش سهم زنان و جوانان در سیاستگذاری و حمایت از حقوق اقلیت‌ها در زمینه فرهنگی به ویژه اهل سنت و تمرکززدایی را از جمله برنامه‌های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم برشمرد.
حجتی تاکنون تحولات بسیار خوبی را در حوزه کشاورزی ایجاد کرده است
روحانی درباره معرفی وزیر کشاورزی با بیان اینکه آقای حجتی در دولت یازدهم مسئولیت سنگینی را بردوش داشته است، گفت: آقای حجتی در این دولت نیز مسئولیت را قبول کردند. او به حق وزیر شایسته‌ای است و کاملا به کارش مسلط است و وزارت کشاورزی را خوب می‌شناسد. همچنین بر بخش‌های مختلف این حوزه مسلط است و تحولات بسیار خوبی را تاکنون ایجاد کرده است.
او با اشاره به عملکرد آقای حجتی در دولت یازدهم تصریح کرد: ما در دولت یازدهم در گندم یکبار دیگر به خودکفایی رسیدیم همچنین در زمینه دانه‌های روغنی حرکت خوبی شروع شد و اقدامات بسیار مهمی در زمینه مزارع مدرن و صرفه‌جویی در مصرف آب انجام گرفته که باید ادامه پیدا کند. بزرگترین وظیفه آقای حجتی این است که محصولات ما را به مرز خودکفایی و امنیت ببرد و همچنین مصرف آب را کم کند و در حفظ خاک نیز کوشا باشد.
رییس‌جمهور با بیان اینکه مصرف کود و سموم شیمایی مشکلات زیادی را ایجاد کرده گفت: باید در زمینه بهینه‌سازی مصرف و توجیه اقتصادی بسیار دقیق عمل کنند. همچنین سرمایه‌گذاری‌های پایداری در حوزه کشاورزی انجام شود و مسئله آبیخیزداری را مد نظر گرفته و محصولات اقتصادی بیشتر با مصرف آب کمتر تولید کنند همچنین یارانه بخش کشاورزی را هدفمند کند و در کشت فراسرزمینی بیشتر باید فعالیت کنند.
امیدواریم رحمانی فضلی بتواند با اقدامات خود مردم را راضی کند
روحانی در معرفی رحمانی فضلی به عنوان وزیر کشور گفت: آشنایی ما با آقای رحمانی‌فضلی از زمان مجلس شورای اسلامی بوده است همچنین آقای رحمانی‌فضلی سمت‌های مختلفی در صداو سیما، دبیرخانه شورای امنیت نیز داشته‌اند که در همه جا موفق و پرکار بوده‌اند.
او ادامه داد: فعالیت در وزارت کشور بسیار سخت است. وزارت کشور باید از یک سو توقعات رییس جمهوری و از سوی دیگر توقعات دولت، نمایندگان، امامان جمعه و افرادی که در شهرستان‌ها صاحب نفوذ هستند را برطرف کند که سامان‌دهی این مسئله بسیار سخت است. ما باید مسئولین رده بالای کشور را بر مبنای خاص مردم انتخاب کنیم و امیدواریم آقای رحمانی فضلی بتواند اقدامات خوبی انجام دهد که مردم را راضی کند.
رحمانی فضلی با صبر و حوصله با ارگان‌ها مشکلات را حل می‌کرد
رییس‌جمهور با اشاره به رضایت‌مندی و عدم رضایت‌مندی مردم از استانداران گفت: اگر مردم از استاندار یا فرمانداری راضی باشند کاملا در چهره‌شان نشاط است و عدم رضایت نیز باعث ناراحتی مردم می‌شود بنابراین وظیفه سنگینی بردوش دارند. او انتخابات خوبی را در سه مقطع برگزار کرده و ما شاهد انتخابات آرام و بی‌مشکل بودیم. آقای رحمانی فضلی با صبر و حوصله با ارگان‌ها مشکلات را حل می‌کرد که اگر فرد دیگری می‌خواست این کار را انجام دهد شاید سخت‌تر این هماهنگی‌ها بوجود می‌آمد.
روحانی تصریح کرد: ما از وزیر کشور خواسته‌ایم برای تقویت انسجام ملی در کشور از زنان استفاده کند همچنین در بخش‌های مختلف از اهل سنت نیز استفاده شود برای ما شیعه، سنی، کرد و بلوچ تفاوتی ندارد. همچنین آقای رحمانی فضلی در زمینه استفاده از ظرفیت شورای اجتماعی، نقش اقوام و مذاهب در مدیریت‌های محلی، توسعه مناطق مرزی و مبارزه با قاچاق کالا و مبارزه با خشونت و افراطی‌گری و مدیریت‌بحران‌ها اقدامات خوبی داشته باشند.
زنگنه کار بزرگی قبل و بعد از برجام انجام داد
روحانی در معرفی وزیر نفت با اشاره به عملکرد زنگنه در دولت یازدهم گفت: کار بسیار بزرگی در زمینه نفت در دولت یازدهم انجام شده است در آغاز دولت یازدهم در مجلس دلیل اصرارم برای وزارت آقای زنگنه را بیان کرده بودم همه از توانمندی او مطلع هستیم. انصافا آقای زنگنه کار بزرگی قبل و بعد از برجام انجام داده اقداماتی که در میادین مشترک انجام شده همچنین در زمینه خودکفایی عملکرد خوبی داشته‌اند ما توانستیم در دولت یازدهم گازوییل را صادر کنیم همچنین در بخش گاز به خودکفایی رسیدم و برای اولین‌بار واردات گاز قطع شد و مشکلی برای ما پیش نیامد از سوی دیگر نعمت گاز در اختیار بسیاری از روستا‌ها قرار گرفته است.
او ادامه داد: مهمترین خواست ما از آقای زنگنه این است که اتصال لوله نفت به جزیره جاسک که در دولت یازدهم محقق نشد انجام شود نباید صادارت منحصر به خلیج فارس باشد همچنین ساحل مکران باید آباد شود و مسئله فلرهایی که مقام معظم رهبری به آن حساس هستند نیز باید برطرف شده و سرمایه‌گذاری در این زمینه انجام شود که برای محیط‌زیست هم بسیار مهم است.
رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: از برنامه‌های ما در دولت دوازدهم مناطق مشترک گازی، بازیافت‌ها و حفظ سهم بازار ایران در جهان است میدان گاز پارس جنوبی را باید در این دولت به اتمام برسانیم همچنین نوسازی بخش‌های فرسوده صنایع پتروشمیی که بسیار مهم است همکاری با وزارت نیرو داشته همچنین همکاری بهتری با آقای بی طرف داشته باشد و توجه به ساکنان بومی هر جایی که فعالیت نفت و گاز داریم بسیار مهم است.
وزیر پیشنهادی نیرو باید مشکل حق‌آبه را مرتفع و تعادل را بازگرداند
رییس دولت دوازدهم در معرفی وزیر پیشنهادی برای وزارت نیرو با بیان اینک از آقای چیت چیان و بخاطر کارهای بزرگی که انجام دادند تشکر می کنم گفت: ایشان در مناطق استراتژیک غرب کشور اقدامات خوبی انجام دادند ۳۷ سد افتتاح کردند و دلسوزانه به مردم شریف ایران خدمت کردند. حتما از وجود ایشان در دولت استفاده خواهیم کرد.
او ادامه داد: گزینه‌ای که معرفی شده منظورم آقای بیطرف سالها در زمینه نیرو فعالیت داشتند و امیدوارم رای بیاورد و کارها و برنامه های خود را به انجام برساند.
روحانی خاطرنشان کرد: در زمینه آب و برق ما مسائل پیچیده‌ای داریم به جد برای تامین آب آشامیدنی صنعت کشاورزی با مشکل روبرو هستیم .
او در ادامه افزود: مساله حقابه یکی از مسایل مهمی است که باید مشکلات آن بر طرف شود تامین برخی از منابع آبی مشکلاتی دارد که وزیر پیشنهادی در دولت دوازدهم باید آنها را مرتفع و تعادل را بازگرداند .
امیدوارم به زودی با تصویب مجلس سازمان ملی جوانان استقلال پیدا کند
روحانی در ادامه به معرفی گزینه پیشنهادی برای وزارت ورزش و جوانان پرداخت و عنوان کرد: از آقای گودرزی تشکر می کنم که زحمات زیادی برای این وزارتخانه کشیدند اقای مسعود سلطانی فر مدت زیادی در میراث فرهنگی بودند ایشان ۳۵ سال در بخش های مختلف خدمت کردند که امیدوارم در وزارت ورزش و جوانان نیز به طور مطلوب اقدام کنند .
روحانی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: امیدوارم به زودی با تصویب مجلس سازمان ملی جوانان استقلال پیدا کند.
او در ادامه افزود: وزیر ورزش باید سرانه فضای ورزشی، عدالت در امکانات، شفافیت مالی، آماده سازی کشور برای انجام رویدادهای مهم ورزشی و همچنین ورزش های باستانی گام های مطلوب و مثبتی بردارد.
روحانی در خاتمه ضمن تشکر از نمایندگان مجلس گفت: امیدوارم دولت دوازدهم با تلاش و مشورت امروز بتواند برنامه هایی که هفته قبل معرفی کرده را در طول ۴ سال آتی به ثمر برساند انشاءالله هر ۱۷ وزیر رای اعتماد خواهند گرفت تا دولت دوازدهم قدم های محکمی را در جهت خدمت به مردم بردارد.

ارسال دیدگاه