موگرینی: رفع تحریم‌های ایران نزدیک است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید تاریخ مشخصی برای رفع تحریم‌های ایران وجود ندارد، اما احتمالا این اتفاق به زودی رخ می‌دهد.

 موگرینی۰

به گزارش خبرنگارجوان فردا
موگرینی: رفع تحریم‌های ایران نزدیک است
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت تحریم‌های ایران احتمالا به زودی برداشته می‌شوند. وی که در پراگ در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «هیچ تاریخی تعیین نشده است. تاریخ (رفع تحریم‌ها) به اجرای کامل تمام گام‌هایی بستگی دارد که باید برداشته شوند.» موگرینی افزود: «می‌توانم به شما بگویم که تصورم این است که این روز می‌تواند به زودی اتفاق بیفتد. اجرای توافق خوب پیش می‌رود.»

موگرینی۰ موگرینی

بر اساس توافقی که ۲۳ تیر ماه امسال در شهر وین اتریش بین ایران و گروه موسوم به ۱+۵ به دست آمد، قرار است تحریم‌های مرتبط با مسئله هسته‌ای پس از انجام تعهدات ایران از جمله برچیدن نزدیک به ۱۴۰۰۰ سانتریفیوژ، کاهش ۹ تنی ذخایر اورانیوم، خروج آب سنگین و تغییر طراحی رآکتور آب سنگین اراک، بروزیر اقتصاد با اعلام اینکه در روزهای آینده شاهد حذف تحریم‌ها خواهیم بود، گفت: حجم بدهی فعلی دولت ۳۸۰ هزار میلیارد تومان است.

وزیر اقتصاد نیز در پنجمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام پرداخت با تاکید بر اینکه در چند روز آینده شاهد حذف تحریم‌ها خواهیم بود گفت: حجم بدهی‌های دولت ۲۷۰ هزار میلیارد تومان است و یکی از رویکردهای جدی دولت تبدیل بدهی خود به اوراق دارایی نقدشونده در برنامه ششم است.

طیب نیا خاطرنشان کرد: اگر بدهی ۵۵ میلیارد دلاری شرکت ملی نفت را به این رقم اضافه کنیم، به عدد واقعی بدهی دولت نزدیک‌تر می‌شویم. وی با تاکید بر اینکه از طریق ایجاد بازار بدهی می توان این مسئله را حل کرد، گفت: این کار می تواند شرایط استفاده از عملیات بازار باز را برای بانک مرکزی ایجاد کند.

طیب نیا افزود: در شرایط ویژه ای هستیم که با تلاش و کوشش در کشور هم در حوزه دیپلماسی، هم حوزه مدیریت اقتصادی در آینده بسیار نزدیک تحریم‌ها حذف خواهد شد.داشته شوند. جان کری وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته گفت توافق هسته‌ای «تا چند روز دیگر» به مرحله اجرا می‌رسد و تحریم‌های ایران رفع می‌شود.