نظر شورای نگهبان درباره صلاحیت داوطلبان

سیامک ره‌پیک افزود: شورا ی نگهبان بررسی تقاضای تجدید نظر داوطلبان خبرگان را از فردا آغازمی‌کند و به مدت ۱۰ روز (۲۱ بهمن) ادامه خواهد داشت و نتایج بررسی وضع معترضان پس از این مهلت ۱۰ روزه اعلام می‌شود.

نظر شورای نگهبان درباره صلاحیت داوطلبان
سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات گفت: از نظر شورای نگهبان هیچ لیستی غیر از آن‌چه که به صورت رسمی و در زمان مقرر به مراجع رسمی اعلام می‌شود، ‌اعتبار ندارد.
خبرنگار جوان فردا به نقل از خبرگزاری ایسنا: سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات گفت: از نظر شورای نگهبان هیچ لیستی غیر از آن‌چه که به صورت رسمی و در زمان مقرر به مراجع رسمی اعلام می‌شود، ‌اعتبار ندارد.

سیامک ره‌پیک افزود: شورا ی نگهبان بررسی تقاضای تجدید نظر داوطلبان خبرگان را از فردا آغازمی‌کند و به مدت ۱۰ روز (۲۱ بهمن) ادامه خواهد داشت و نتایج بررسی وضع معترضان پس از این مهلت ۱۰ روزه اعلام می‌شود.

وی در مورد این‌که گفته می‌شود صلاحیت برخی داوطلبان مجلس خبرگان رهبری بدون شرکت در آزمون تائید شده است، تشخیص شرایط و صلاحیت علمی و سایر ویژگی‌هایی که در قانون برای داوطلبان مجلس خبرگان آمده بر عهده فقهای شورای نگهبان است، افزود: شرط علمی عده‌ای قبل از شرکت در آزمون برای فقهای شورای نگهبان محرز بوده است که آنان صلاحیت علمی دارند.

وی گفت: یک روش متداول و اصلی به عنوان آزمون برای احراز شرط علمی کسانیکه صلاحیت آنها به طرق دیگر احرازنشده بود اعلام شد تا از این طریق وارد شوند و این به عنوان راه اصلی و یک قاعده برای احراز صلاحیت علمی مطرح شد.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات تاکید کرد: در هر حال احراز شرایط از جمله احراز شرایط علمی به عهده فقهای شورای نگهبان است و آن‌ها باید تشخیص دهند چه کسی صلاحیت دارد و چه کسی صلاحیت ندارد.

وی همچنین درباره بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس گفت: مرحله اولیه نظر شورای نگهبان در مورد صلاحیت داوطلبان مجلس ۱۵ بهمن اعلام می‌شود و بعد از آن یک مرحله برای بررسی کسانی که رد اولیه شدند می‌توانند اعتراض کنند و نتیجه نهایی صلاحیت داوطلبان ۲۷ بهمن اعلام می‌شود.

وی در مورد آخرین روند بررسی اعتراض داوطلبان مجلس در مرحله فعلی افزود: پس از مرحله اعتراضات به دریافت شکایات، ‌در حال حاضر شورای نگهبان پرونده کسانی که شکایت کرده‌اند را بررسی می‌کند.

ره‌پیک ادامه داد: مدارکی که داوطلبان در این مرحله ارسال کرده‌اند و یا مدارکی در پرونده آن‌ها موجود است مجددا بازبینی می‌شود.

وی گفت: اعضای شورای نگهبان و بخش‌های کارشناسی این شورا شبانه روزی مشغول هستند و به شکایات رسیدگی می کنند که کار بسیار سنگینی بوده است و به دقت هم نیاز دارد.در فرصت باقی مانده همه تلاش خودمان را به کار خواهیم گرفت تا طبق ضوابط این مرحله هم به سرانجام برسد.

وی در مورد وضع داوطلبانی که قبل از اعلام نظر نهایی شورای نگهبان درمورد صلاحیت‌شان اقدام به تبلیغ درفضای مجازی می‌کنند، گفت: اقدامات صورت گرفته حاکی از تخلف قانونی است و گزارش‌های معتبر در پرونده آنان ثبت شود می‌تواند در بررسی صلاحیت‌ها تاثیر بگذارد.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات افزود: البته مراجع ذیربط مثل ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی موضوع را رصد می کنند .

وی همچنین درباره ارائه لیست‌های اعلامی درباره صلاحیت داوطلبان گفت: از نظر شورای نگهبان هیچ لیستی غیر از آن‌چه که به صورت رسمی و در زمان مقرر به مراجع رسمی اعلام می‌شود، ‌اعتبار ندارد.

وی گفت: ممکن است در حین رسیدگی، آرایی که صادر شده تغییر کند، ‌مثلا کسانی که رد شده بودند یا عدم احراز شده بودند تائید شوند ویا بالعکس؛‌ اما تا زمانی‌که شورای نگهبان اعلام رسمی نکرده است و در موعد مقرر رسیدگی پایان نیافته باشد هیچ کدام از اعلام های صورت گرفته اعتبار ندارد.

ره‌پیک تصریح کرد: باید منتظر ماند تا کار بررسی صلاحیت داوطلبان به اتمام برسد و لیست به مراجع رسمی اعلام شود. وزارت کشور مجری بوده و طبق ضوابط وضع داوطلبان را اعلام می‌کند.