امروز : یکشنبه 19 آوریل 2020
تاریخ : 2020/04/19 - 16:08 ذخیره فایل ارسال به دوستان

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: آذربایجان شرقی در مقابله با کرونا عملکرد خوبی دارد/ لزوم پرهیز از ترددهای غیرضروری در روزهای حساس فعلی

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به مدیریت خوب بیماری کرونا در استان آذربایجان شرقی، گفت: اقدامات بسیار خوبی در این استان انجام شده، ولی نباید نسبت به افزایش احتمالی و ناگهانی بیماران غافل شد.

به گزارش جوان فردا   javanefarda.ir   به نقل از سایت استانداری آذربایجانشرقی دکتر ایرج حریرچی در جلسه ستاد استانی مدیریت و مقابه با کرونا، با قدردانی از اقدامات انجام شده برای مدیریت و کنترل این بیماری از سوی دستگاه‌های اجرایی و همراهی خوب مردم در قطع زنجیره انتقال، گفت: بیماری‌های ویروسی از بزرگترین تهدیدهای بشری محسوب می‌شوند و شیوع بیماری کرونا در جهان نیز تلنگر بزرگی برای تمامی کشورها نسبت به توجه بیش از پیش به مقابله با بیماری‌های ویروسی بود.


وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران، بیست و یکمین کشوری بود که درگیر بیماری کرونا شد، افزود: در روزهای نخست شیوع بیماری در کشور، دومین کشوری بودیم که بعد از کشور چین، بالاترین میزان ابتلا و مرگ‌ومیر را تجربه کردیم؛ ولی با کمک خداوند و تلاش شبانه‌روزی مدافعان سلامت و دستگاه‌های مسئول، توانسته‌ایم مانع شیوع بیشتر این بیماری در کشور شویم.

وی به وضعیت اسفناک و آمار بسیار زیاد مبتلایان به بیماری کووید۱۹ و مرگ‌ومیر ناشی از آن در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت: دست یاری خداوند در مدیریت بیماری کرونا در ایران مشاهده می‌شود و نباید عنایات خداوند متعال را نادیده گرفت؛ کشورهای غربی، مرگ بیش از ۷۰۰ هزار نفر را در کشور ما را پیش‌بینی کرده بودند که خوشبختانه پیش‌بینی‌های آنها غلط از آب درآمده و خود این کشورها درگیری شدیدی با این بیماری دارند.

وی با بیان اینکه میزان مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی، در بازه زمانی یک ماهه، روند نسبتا ثابتی داشته است، افزود: با توجه به نبود اطلاعات کافی از رفتار ویروس، امکان افزایش ناگهانی بیماری وجود دارد؛ لذا از تمام مردم می‌خواهیم که با رعایت توصیه‌های بهداشتی، جان خود و عزیزان‌شان را به خطر نیندازند.

حریرچی با انتقاد از بی‌توجهی برخی از مردم نسبت به مخاطرات این بیماری، گفت: تعطیلی مساجد، زیارتگاه‌ها، مراکز تجاری، اماکن ورزشی و مواردی از این قبیل، نباید باعث افزایش ترددهای غیرضروری مردم در این روزهای حساس شود.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هدف از اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا قلمداد کرد و ادامه داد: کاهش تماس مردم با یکدیگر با هدف پیشگیری از گسترش زنجیره انتقال بیماری از جمله موضوعاتی است که به طور جدی پیگیر هستم و از تمامی هموطنان خواهش می کنیم که با رعایت هرچه بیشتر توصیه های بهداشتی، به مدافعان سلامت رحم کرده و برای نابودی این بیماری در کشور تلاش کنند.

حریرچی به وضعیت خوب انجام تست‌های تشخیص کرونا در آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: این استان وضعیت بسیار مساعدی نسبت به استان‌های دیگر دارد؛ هرچند ایده‌آل نیست. توان تست‌گیری روزانه این استان نزدیک به ۷۰۰ مورد در روز است که رقم بسیار خوبی است.

وی با بیان اینکه تا به امروز هیچ درمان قطعی برای ویروس کرونا در جهان کشف نشده است، اظهار داشت: تا زمانی که دارو و واکسن قطعی به این بیماری، کشف نشده و همچون سارس به خودی خود از بین نرود، باید با رعایت مسائل بهداشتی به زندگی با آن عادت کنیم.

ارسال دیدگاه