امروز : شنبه 16 ژانویه 2021
تاریخ : 2021/01/16 - 8:29 ذخیره فایل ارسال به دوستان

آمار فوتی‌‌های کرونا در ایران چگونه دورقمی شد؟

اجرای طرح شهید سردار قاسم سلیمانی (طرح مدیریت و کنترل اپیدمی کرونا به‌شیوه محله‌‌محور) باعث شد پیش‌‌بینی سازمان‌‌های جهانی که مرگ‌‌هایی بالاتر از هزار نفر را برای ایران تخمین می‌‌زدند درست از آب درنیاید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا به نقل از  باشگاه خبرنگاران پویا؛ در ماه‌‌های اخیر، افزایش موارد ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا در کشور، نگرانی مردم و مقامات بهداشتی کشور را برانگیخته بود.

پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری و در راستای تحقق طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت»، اوایل آبان‌‌ماه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بسیج مستضعفین، تفاهم‌‌نامه‌‌ای برای اجرای یک طرح با هدف بیماریابی سریع‌‌تر، قرنطینه کردن افراد مبتلا و حمایت معیشتی به‌شیوه محله‌‌محور و خانواده‌‌محور و با استفاده از ظرفیت نظام شبکه بهداشتی و درمانی کشور و ظرفیت بسیج محلات و مساجد امضا کردند.

این طرح که به نام شهید سردار قاسم سلیمانی مزین شده با تمرکز بر پیشگیری از کرونا، به کمک مدیریت و کنترل اپیدمی کووید۱۹ در کشور آمده است.

اگرچه مجریان این طرح در ابتدا هدف خود را بر کاهش ۳۰درصدی بستری و کاهش ۱۰درصدی مرگ‌ومیر کرونا در یک ماه ابتدایی آغاز این طرح گذاشته بودند اما این طرح دستاوردی بیش از حد مورد انتظار داشت. وزیر بهداشت اعلام کرد: با گذشت حدود ۴۰ روز از آغاز این طرح شاهد کاهش حداقل ۵۰ تا ۶۰ درصدی مرگ‌ومیر بیماران و همچنین کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی بستری بیماران بوده‌‌ایم.

دستاوردهای این طرح همراه با اعمال چند هفته محدودیت‌‌ کرونایی، باعث شد پیش‌‌بینی سازمان‌‌های جهانی که مرگ‌‌هایی بالاتر از ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر را برای ایران تخمین می‌‌زدند درست از آب درنیاید و آمار فوتی‌‌های کرونا در کشور به‌سمت دورقمی شدن برود.

سیاست‌‌هایی که در اجرای طرح شهید سلیمانی دنبال می‌‌شود؛ آموزش راه‌‌های پیشگیری از بیماری کرونا، تشدید نظارت بر رعایت پروتکل توسط اصناف و مشاغل، تست گسترده و هوشمند برای شناسایی مبتلایان به بیماری کرونا و قرنطینه و رهگیری آن‌‌ها و ارائه بسته‌‌های حمایتی به اقشار آسیب‌‌پذیر است.

در این ویدئو، اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی (طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی کرونا) در محله‌‌های شهر ری تهران را مشاهده می‌‌کنید.

ارسال دیدگاه