امروز : یکشنبه 17 ژانویه 2021
تاریخ : 2021/01/17 - 15:32 ذخیره فایل ارسال به دوستان

۲ بالگرد برای مهار حریق پارک ملی گلستان به پرواز درآمد/ بسیج همگانی برای مهار آتش‌سوزی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان از اعزام دو بالگرد به منظور خاموش کردن حریق عرصه‌های جنگلی در پارک ملی گلستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، محمدرضا کنعانی عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران پیرامون عملیات اطفای حریق در پارک ملی گلستان اظهار کرد: عرصه‌های حریق شده جنگلی در منطقه صخره‌ای و با شیب زیاد است و آتش‌سوزی در کف جنگل اتفاق افتاده و درختان خشک بر اثر این حادثه می‌سوزند.

وی با اشاره به امکانات و تجهیزات فنی برای اطفای حریق تصریح کرد: ادواتی نظیر دمنده، اره موتوری، آتش‌کوب، شن‌کش و بیل در اختیار نیروهای عملیاتی قرار گرفته است.

*استقرار ۱۰۰ نیروی امدادی برای اطفای حریق/ برآورد خسارت آتش‌سوزی پس از پایان عملیات

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان از استقرار یکصد نیروی امدادی برای اطفای حریق خبر داد و افزود: با استفاده از ظرفیت بسیج مردمی و ۵۰ نفر از نیروهای محیط زیست و ۱۲ نفر از نیروهای منابع طبیعی عملیات اطفا ادامه دارد، جمعیت هلال احمر و فرمانداری در این زمینه ایفای نقش می‌کنند تا آتش خاموش شود.

کنعانی بیان کرد: جلسه ستاد مدیریت بحران با حضور هادی حق شناس استاندار گلستان در منطقه تشکیل شد قرار است پس از بررسی اگر نیاز به نیروی پشتیبانی بیشتری باشد به ظرفیت فعلی افزوده شود.

وی با اشاره به اینکه بالگرد هلال احمر از صبح امروز آماده اطفای حریق در صورت ایجاد شرایط جوی مناسب بود، گفت: اعزام نیروهای امدادی به منطقه انجام شده است و بالگرد سپاه از تهران عازم استان گلستان شده تا با جابجایی آب تسریع اطفای حریق اتفاق بیفتد.

کنعانی در خصوص تلفات موجودات زنده در حریق پارک ملی گلستان بیان کرد: خوشبختانه تاکنون تلفات حیات وحش مشاهده نشده است، برآورد خسارت آتش‌سوزی پس از پایان عملیات اعلام خواهد شد.

*وزش باد آتش‌سوزی در عرصه جنگلی پارک ملی گلستان را گسترش داد

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان با اشاره به حریق پارک ملی در منطقه شمالی گفت: آتش‌سوزی از عصر روز گذشته حوالی ساعت ۱۶ اتفاق افتاد و نیروهای امدادی به محض اطلاع فورا برای اطفای حریق وارد میدان شدند.

کنعانی با بیان اینکه حریق پارک ملی گلستان در سه نقطه رخ داد، افزود: دو نقطه در پایین دست که حریق در آن مناطق محدودتر بود و یک نقطه در عرض ۱۰۰ و طول ۳۰۰ متر از کف دره به سمت یال دچار حریق شد، دو نقطه پایین دست سریعا کنترل شد و حریق خطی کف دره به سمت یال گسترش یافت که به همت نیروهای امدادی به محاصره درآمد.

وی وزش باد را از دلایل گسترش آتش‌سوزی در عرصه جنگلی پارک ملی گلستان ذکر کرد و گفت: نیروهای امدادی مستقر در پارک ملی گلستان تقریبا ساعت دو به ما اعلام کردند کنترل حریق سخت شده است و آتش‌سوزی از سطح سه به سطح دو رسید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان از فراخوان نیروهای امدادی در شهرستان‌های استان برای اطفای حریق خبر داد و ابراز کرد: در این راستا۱۰ گروه از شهرستان‌های مختلف استان فراخوان و به پارک ملی گلستان عزیمت کردند.

ارسال دیدگاه